Uprostred New Yorku je kus celého sveta – OSN

Organizácia Spojených národov začala vznikať počas druhej svetovej vojny. V priebehu roku 1945 začala platiť Charta OSN. Svetové spoločenstvo však stále nevedelo, kde bude sídliť. Voľba padla na New York. Pred 50 rokmi - 27. februára 1952 sa predstaviteli


Trygve Lie a architekt Harrison položili základný kameň budovy OSN. FOTO - ARCHÍV



a krajín z celého sveta prvý raz stretli doma - v priestoroch sídla OSN.

Myšlienka založiť svetovú organizáciu, ktorá by sa snažila o mier, vznikla na konci prvej svetovej vojny. Lídri víťazných mocností založili vo Versailles Spoločnosť národov. Druhá svetová vojna bola dôkazom jej zlyhania. Už v roku 1942 však americký prezident Franklin D. Roosevelt použil termín Spojené národy. S blížiacim sa koncom vojny sa blížil aj vznik OSN.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

V apríli 1945 sa stretli predstavitelia päťdesiatich krajín v San Franciscu na konferencii OSN. Tam vznikla Charta OSN, ktorá položila základ celej organizácii. Stále však nebolo jasné, kde bude sídliť.

Jej predchodkyňa Spoločnosť národov mala hlavný stan v Paríži. Dočasným sídlom OSN bol Londýn.

Pupkom sveta chceli byť viacerí. Na OSN sa obracali mestá ako Paríž, Ženeva, Londýn či Rím. Pri jej vzniku však zohrali rozhodujúcu úlohu Spojené štáty, a preto aj chceli, aby organizácia bola na ich pôde. Začiatkom roka 1946 Kongres USA jednomyseľne rozhodol, že Washington má požiadať Organizáciu Spojených národov, aby zriadila svoje sídlo v Amerike.

Valné zhromaždenie tejto žiadosti vyhovelo. Do úvahy prichádzalo San Francisco, Boston a New York.

SkryťVypnúť reklamu

Podľa slovenského diplomata Juraja Králika mal najväčšie šance Boston. Všetko sa však zvrtlo v poslednú noc pred rozhodnutím: v Bostone sa práve vtedy stretli rasisti z Ku-Klux-Klanu. To zmarilo jeho nádeje. Najviac údajne protestoval zástupca Sovietskeho zväzu. Mal vraj totiž priamo od Stalina príkaz, aby sa OSN dostala do New Yorku.

OSN a New York sa dohodli, že kus sveta uprostred Ameriky bude na východnom brehu Manhattanu. Na brehoch East River, medzi 42. a 48. ulicou. Posledný problém bol v pozemku. Odkúpila ho totiž obchodnícka rodina Zeckendorfovcov po 3500 dolárov za meter štvorcový. Mesto New York v tom čase jednoducho nebolo schopné pozemok odkúpiť. Pomohol miliardár John D. Rockefeller. Od Zeckendorfovcov ho kúpil za 8,5 milióna dolárov a venoval ho mestu.

SkryťVypnúť reklamu

Samotnú podobu budov organizácie vytvoril tím architektov pod vedením Američana Wallacea Harrisona. Na projekte pracovala aj taká hviezda ako Francúz Le Corbusier a práve jeho predstava zvíťazila. Corbusier však nechcel byť len autorom predlohy, chcel byť aj tvorcom a hlavou celého projektu. Skončilo sa to sporom medzi ním a Harrisonom. Corbusier ho verejne označil za gangstra a tím architektov obvinil, že mu ukradli jeho projekt. OSN napokon pred geniálnym, ale excentrickým a neudržateľným Corbusierom uprednostnila pokojného a kvalitného Harrisona.

V januári 1947 sa začalo s prípravami a 24. decembra 1949 postavil prvý generálny tajomník organizácie Trygve Lie a architekt Harrison základný kameň.

Najviditeľnejšia je budova sekretariátu. Architekti ju potiahli až do výšky 154 metrov a s 39 poschodiami bola jednou z najmodernejších budov.

SkryťVypnúť reklamu

V budovách OSN pracuje takmer štyritisíc úradníkov, v trojposchodových podzemných garážach môže parkovať viac ako tisíc automobilov. Napriek tomu bolo v posledných rokoch práve parkovanie jedným z najväčších sporov OSN a New Yorku.

Mesto žiadalo, aby diplomati rešpektovali dopravné predpisy ako všetci ostatní. V priebehu rokov dostali neporiadni diplomati pokuty za parkovanie v hodnote niekoľko sto miliónov dolárov. Situáciu vyriešilo americké ministerstvo zahraničných vecí, ktoré začalo vydávať registrácie diplomatických áut. To sa nepáčilo bývalému starostovi Rudimu Giulianimu.

Diplomatom hrozili obrovské pokuty a začali špekulovať, že by sa OSN mala z New Yorku odsťahovať. Giuliani im odpovedal, že by mu to vôbec neprekážalo, pretože pozemky, na ktorých stojí OSN, by okamžite draho zaplatili najväčšie firmy.

SkryťVypnúť reklamu

Podobne reagoval už pred takmer tridsiatimi rokmi vtedajší starosta Ed Koch: Vôbec by mi neprekážalo, keby prišiel veľký vietor a sfúkol celú OSN do vody.

New York je napriek všetkému nepochybne spokojný, že má OSN, a táto organizácia je spokojná, že má New York. Raz za čas sa však objavia momenty, keď Newyorčania nie sú prítomnosťou diplomatov z celého sveta práve nadšení. Naposledy 11. septembra. Po útokoch na Svetové obchodné centrum sa všetci obávali, že ďalší útok bude smerovať práve na OSN.

Zajtra - Yellowstonský národný park
SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME

Komerčné články

  1. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  2. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  3. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  4. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  5. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave!
  6. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  7. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  8. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  1. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  2. Slovensko oslávi víťazstvo nad fašizmom na letisku v Piešťanoch
  3. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  4. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  5. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max
  6. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  7. Ako ročné obdobia menia pachy domácich miláčikov?
  8. Probiotiká nie sú len na trávenie
  1. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor 6 594
  2. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre 6 326
  3. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL 4 716
  4. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max 4 138
  5. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy 3 349
  6. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 2 881
  7. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice? 1 879
  8. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 1 375
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu