Zahraničné firmy musia našich absolventov najprv doškoľovať. Vysokoškoláci však u nás nepatria medzi dlhodobo nezamestnaných. Vlani ich bolo viac ako pol roka bez práce len štyristo. Najviac absolventov sa uplatní v Bratislave. Nedostatok, najmä IT špecialistov, sa prejavuje na východnom Slovensku. ILUSTRAČNÉ FOTO - ARCHÍV SME |
BRATISLAVA - Investorov by mala na Slovensko lákať aj kvalifikovaná pracovná sila, predovšetkým vysokoškolsky vzdelaných ľudí. Zatiaľ to však tak veľmi nevyzerá, čo súvisí aj so spôsobom výučby na vysokých školách - absolventov si totiž firmy musia najprv doškoľovať. Prezidentka Združenia pre riadenie a rozvoj ľudských zdrojov Anna Hudáková upozorňuje, že v krátkom čase sa môžu firmy začať obzerať po kvalitnej pracovnej sile v iných krajinách. "Tieto trendy už badať," hovorí.
Michal Novota, hovorca agentúry SARIO, ktorá je v styku so zahraničnými investormi, hovorí, že zahraničné firmy svojimi ľuďmi obsadzujú len topmanažment a na nižšie pozície berú väčšinou ľudí zo Slovenska. No napríklad vo vedení závodu Kia Motors na Slovensku je päťdesiat manažérov z Kórey. "Pracujeme s najnovšími technológiami, ktoré absolventi neovládajú, preto ich musíme doškoliť," povedal hovorca firmy Dušan Dvořák. Sľubuje, že postupom času by sa stredný manažment, a neskôr aj ten vyšší, mal dopĺňať o ľudí od nás.
"Absolventov vysokých škôl je na trhu stále málo a podniky nemajú veľký výber," myslí si Ferdinand Devínsky, jeden zo zakladajúcich členov Akademickej rankingovej a ratingovej agentúry. "Niektoré vysoké školy neučia spôsob myslenia, ale memorovať a potom je 'produkcia' absolventov, ktorí by mohli byť prínosom pre podniky malá."
Teoretické znalosti, ktoré získavajú študenti na školách, sú základom, ale nároky na vedomosti sa veľmi rýchlo menia. "Dôležité je, ako vedia absolventi pracovať s informáciami, ako získavať nové a ako ich využívať," hovorí Hudáková. "Pred desiatimi rokmi sme mali veľmi málo odborníkov s praxou v zahraničných firmách. Teraz sú už podmienky iné, ale ešte stále ich nie je dosť, a je tu taktiež dosť konkurenčné prostredie medzi firmami." S príchodom ďalších zahraničných investorov začínajú firmy podľa nej súťažiť, kto získa najlepších študentov. "Vidíme to napríklad na Dňoch kariéry po celej republike a tiež na aktivitách mnohých firiem smerom k školám."
Kvalite štúdia by pomohlo, keby boli školy užšie prepojené s praxou. "Chcelo by to však aj viac podnetov na strane akademickej obce," hovorí Hudáková.
Najviac absolventov sa uplatní v Bratislave. Nedostatok, najmä IT špecialistov, sa prejavuje na východnom Slovensku, kde vznikajú nové možnosti uplatnenia v servisných a call centrách.