ILUSTRAČNÉ FOTO - ARCHÍV SME |
"Delobuchy už nie sú také atraktívne," myslí si predavačka z Bratislavy. Obchodníci z miest na hraniciach s Maďarskom majú i špeciálny dôvod - maďarská vláda petardy na Silvestra zakázala. Predajca Atila Szitás zo Štúrova sa sťažuje, že preto predali len štvrtinu tovaru oproti minulým rokom.
Obchodníci však priznávajú, že stále nie je zriedkavosťou, ak na jeden nákup silvestrovských delobuchov niektorí minú i 30-tisíc korún. Najčastejšie idú na odbyt tzv. piráti a kompakty, ktoré po zapálení spustia kanonádu dvadsiatich rán.
Danuša Krkošová zo Slovenskej obchodnej inšpekcie hovorí, že zábavná pyrotechnika sama osebe nie je nebezpečná, ak je "odborníkmi legálne vyrobená, jej bezpečnosť preskúšaná a schválená, riadne označená a je správne používaná".
Na povrchu alebo na obale výrobku musí byť uvedený stupeň - trieda nebezpečenstva, dátum výroby, čas spotreby a musí mať návod na používanie a ničenie "zlyhávok" v slovenčine.
Zábavná pyrotechnika sa delí do štyroch tried. Do prvej patria najmä prskavky, kapsle a iné predmety, ktoré môžu obsluhovať aj deti.
Druhou triedou sú označené tzv. rímske sviece, fontány, gejzíry a petardy. Vystreľovať ich môžu len dospelí.
Výrobky tretej a štvrtej triedy majú obsluhovať iba kvalifikovaní odpaľovači ohňostrojov.
Zábavnú pyrotechniku môžu predávať len podnikatelia, ktorí na to majú živnostenské oprávnenie a predavači musia mať kvalifikáciu. Inšpekcia preto robí kontroly.
(mip)