Nahnevaní Ukrajinci pred ruským veľvyslanectvom v Kyjeve. FOTO - TASR/AFP |
Ani posledný pokus o urovnanie sporu o plyn medzi Ruskom a Ukrajinou sa neskončil kompromisom. Ruský Gazprom už pozval televíznu spoločnosť, aby 1. januára divákom priblížila historické uzavretie kohútikov. Pôjde zrejme o prvú ruskú reality šou v roku 2006.
Včerajšia návšteva ministra palív a energetiky Ukrajiny Ivana Plaškova v Moskve nepriniesla nijaký posun v plynárenskom spore. Pretože išlo o posledné rokovanie v tomto roku, možno očakávať, že Gazprom svoje hrozby splní a v nedeľu demonštratívne na rozdeľovni v Kursku a centrálnom riadiacom stredisku Gazpromu v Moskve "utiahne" ventily. Druhý muž Ukrajiny, premiér Jurij Jechanurov už zverejnil svoj recept, ako sa so situáciou vyrovnať. Hnev Moskvy vyvolal slovami, že Kyjev má právo vziať si 15 percent z plynu, ktorý tečie tranzitom cez ukrajinské územie do Európy. Navyše oznámil, že na "Gazprom je zrejme vyvíjaný tlak". Chcel naznačiť, že rozhodnutie neustúpiť Ukrajine urobili v Kremli a má politický podtext.
Podľa Jechanurova je cena 230 dolárov za tisíc kubických metrov pre Ukrajinu neprijateľná a nemá nijaký ekonomický základ. Zdôraznil, že 27. decembra Gazpromu zaslali konštruktívne návrhy, ako vyriešiť patovú situáciu, ale Moskva ich odmietla. Ukrajina súhlasí s postupným prechodom na trhové ceny.
Je ochotná v prvom štvrťroku budúceho roku platiť 80 dolárov za tisíc kubíkov a od roku 2009 definitívne plnú cenu rovnako ako ostatné západoeurópske štáty. Moskva však o prechodnom období nechce počuť.
Kyjev sa preto radšej pripravuje na krajný variant. Energetici už upozornili desať najväčších dlžníkov, že im vypnú elektrinu i plyn počas 14 dní. Niektorým podnikom už boli dodávky obmedzené a obyvateľstvo je tiež pripravované na "určité problémy", i keď, ako včera vyhlásil Jechanurov - "Ukrajina bez plynu nezostane". A to predovšetkým preto, že dokedy nebude podpísaný nový kontrakt, platí súčasný, ktorý bol datovaný až do roku 2013 a nemôže byť jednostranne vypovedaný. V prípade, že Rusko splní svoje hrozby, obráti sa Kyjev na Štokholmský arbitrážny súd.
Ukrajina spotrebuje asi 75 miliárd kubíkov plynu ročne, z toho 20 miliárd vyťaží sama a časť kupuje od Turkmenistanu, ale väčšinu získava od Ruska.