Podľa lekárov nadmerná konzumácia alkoholu pôsobí zhubne na ľudský organizmus. Môže zapríčiniť intoxikáciu až s následkom smrti. FOTO - ARCHÍV SME
BRATISLAVA - Od začiatku nového roku sa zvýši sadzba spotrebnej dane z cigariet a liehu. Cena "pollitrovky" tvrdého sa zvýši o osem korún, za štamprlík zaplatia ľudia viac - o 50 halierov. Zdražie nielen alkohol, ale aj cigarety. Lacnejšie značky vyjdú asi o sedem korún viac, drahšie o deväť až desať korún.
Spotrebná daň z alkoholu by sa mala totiž zvýšiť z 250 na novoročných 283 korún na liter čistého liehu. Ceny cigariet vzrastú priemerne o pätnásť percent. Pôvodný návrh ministerstva financií pritom rátal s úpravou, ktorá by mala znamenať až 26-percentnú zmenu ceny drahších značiek. Výbor Národnej rady pre financie, rozpočet a menu však plénu neskôr odporučil schváliť menší nárast spotrebnej dane pri lacnejších značkách, ako pôvodne od januára navrhovalo ministerstvo.
Nefajčiť je moderné
Ministerstvo svoj zámer obhajovalo negatívnymi dosahmi fajčenia na spoločnosť. "Cieľom kampane vlády je okrem iného aj zmeniť myslenie ľudí a presadzovať myšlienku, že moderné je nefajčiť," povedal hovorca ministerstva financií Peter Papanek.
Rezort chce viesť kampaň v troch rovinách. "Po prvé to je prevencia, čo znamená, predísť začiatku fajčenia. Po druhé odvykanie od fajčenia, teda istá navigácia, kde a ako sa dá skončiť s fajčením. Po tretie je to veľká oblasť pasívneho fajčenia," dodal Papanek. Vstupom do Európskej únie bolo povinné dosiahnuť minimálne daňové zaťaženie cigariet spotrebnou daňou vo výške 57 percent z ich maloobchodnej predajnej ceny.
Poldeci vyjde viac
Spotrebná daň z liehu sa od budúceho roka zvýši o 13,2 percenta. Jedno spotrebiteľské balenie liehu s objemom sedem deci a koncentráciou 40 percent zdražie na 79 korún, teda pripraví peňaženku oproti predchádzajúcim cenám skoro o desať korún. Aj tak je slovenská spotrebná daň z liehu najnižšia spomedzi štátov, ktoré s nami susedia.
V budúcnosti sa pripravuje ďalšie zvýšenie dane z alkoholu. Európska komisia pripravuje návrh smernice, v ktorej sa predpokladá zvýšenie minimálnych sadzieb spotrebnej dane o 24 až 29 percent. "Túto smernicu bude musieť Slovensko prevziať do svojej legislatívy. Postupnou úpravou sa zmierni dosah jednorazového zvýšenia na smernicou navrhovanú úroveň," povedal Papanek. Pri nezmenenej spotrebe by sa mohli zvýšiť budúcoročné rozpočtové príjmy približne o 580 miliónov korún.