Študenti, ktorí študujú mimo svojho bydliska, môžu dostať až 4000 korún, študenti, čo bývajú doma, 3300. FOTO SME - ARCHÍV |
"Našou snahou je, aby mohli študovať aj študenti, ktorí pochádzajú z chudobných rodín, a tí, ktorí si to v dôsledku sociálnej situácie dodnes nemohli dovoliť," povedal o novej vyhláške, ktorá by mala platiť od marca, minister školstva Martin Fronc. Ministerstvo chce na štipendiá vyčleniť 340 miliónov korún - asi o 140 miliónov viac ako doteraz.
V súčasnosti poberá sociálne štipendium okolo 15 percent vysokoškolákov - približne 14-tisíc. Podľa novej vyhlášky by ich malo byť viac.
Zmení sa aj systém udeľovania štipendia. Doteraz boli štipendiá v troch úrovniach - 1000, 1500 a 2000 korún. Nový systém by mal zaručiť spravodlivejšie prideľovanie sumy na základe príjmovej výšky každej rodiny. Čím nižší je príjem rodiny, tým bude vyššie sociálne štipendium. "Sociálne štipendium študentov, ktorí majú väčšie výdavky, teda tí, ktorí študujú mimo bydliska, sa zvyšuje o dvadsať percent," hovorí Fronc.
V januári a vo februári dostanú študenti štipendium podľa súčasných pravidiel a od 1. marca podľa novej vyhlášky. Vysokoškoláci však musia byť aktívni a sami si musia podať žiadosť na dekanát školy a doložiť príjem rodiny. Ak tak neurobia, až do konca akademického roku budú poberať štipendium po starom.
Najvhodnejšie je podať žiadosť hneď po schválení vyhlášky vládou, teda do 1. marca. Študent môže o štipendium požiadať aj v priebehu roka, ak sa zmení sociálna situácia rodiny.