Iba u máloktorej legendárnej postavy poznáme dátum jej zrodu tak presne, ako u pražského Golema. Rabbi Jehuda Liva ben Becalel nazývaný aj Vysoký rabbi Low stvoril Golema o štvrtej hodine ráno 20. dňa mesiaca adara roku 5340, čo v kresťanskom letopočte zodpovedá marcu roku 1580. FOTO - ARCHÍV |
Kto bol Emil Klein a kde sa vzal v Prahe Golem? Ako vyvádzal Rudolfov ľavoboček a kto bol vrahom posledného Přemyslovca? Na takéto a mnoho iných otázok sa pokúša populárne odpovedať výpravná 576-stranová publikácia Záhady českých dejín (vydalo Readers Digest, Praha 2005, zostavovateľ Petr Čornej a kolektív).
Tajomstvá sú tu preto, aby sme sa ich pokúsili rozlúštiť. Každá výprava do nejasnej minulosti je dobrodružstvom dýchajúcim romantikou. V záplave nových poznatkov a hypotéz, ktoré sa venujú minulosti, sa neraz nevyzná ani odborník. Možno aj preto v súčasnosti slávia úspechy "záhadológovia", ktorí sa pútavou formou obracajú k širokému publiku, aby ho zoznámili so senzačnými pohľadmi na neraz kľúčové historické okamihy.
Často však neprinášajú nič nové a opakujú vedecké zistenia, ktoré unikli verejnosti, v horšom prípade predkladajú nepodložené domnienky, ktorými problémy zatemňujú ešte viac. K publikáciám, ktoré ponúkajú poctivé poučenie o doteraz nepreskúmaných otázkach, patrí práve knižka Záhady českých dejín.
Jej autori nezastierajú, že sa nechali inšpirovať prácou nemeckých a amerických autorov s názvom Veľké záhady minulosti. Pokúšajú sa priblížiť a vysvetliť deväťdesiat záhad českých dejín v širokej škále od ich začiatku do 17. novembra 1989. Nie vždy ide o udalosti, ktoré zmenili svet či českú históriu, a preto aj kapitoly nie sú radené chronologicky, ale skôr tematicky.
"V českých dejinách je určite viac ako deväťdesiat tajomstiev," hovorí na margo zostavovateľ tohto objemného diela Petr Čornej. "Cieľom našej knihy však celkom určite nebolo encyklopedicky zachytiť všetky nerozriešené tajomstvá českej minulosti. Takmer všetci autori patria vo svojej oblasti k odborníkom, ktorých ambíciou je zoznámiť širokú verejnosť s najnovšími výsledkami vedeckých výskumov."
Organickou súčasťou diela sú obrazy zostavené z autentických dobových prameňov a z prác umelcov, ktorí zobrazovali minulosť vedení ideovým zámerom bez túžby po dokumentárnej presnosti. Publikácia určite prispeje k zamysleniu sa nad neľahkým, ale vzrušujúcim poznávaním minulosti, ktorá nielen v Čechách, ale aj na Slovensku stále zostáva plná záhad a tajomstiev.
BARBORA LAUCKÁ