Minister spravodlivosti Daniel Lipšic hovorí, že niekedy je oveľa nebezpečnejšia ekonomická mafia, ako tá, čo pácha násilné delikty.
FOTO - ARCHÍV SME
V minulom roku minister spravodlivosti DANIEL LIPŠIC obsiahlo informoval o problémoch na konkurzných súdoch. Na dvoch z nich - v Bratislave a Banskej Bystrici prebehli previerky, po ktorých minister húfne podával na sudcov podnety na začatie disciplinárneho konania, v niekoľkých prípadoch aj trestné oznámenia, pre závažné pochybenia v ich práci. Sudcovia totiž ignorovali vyhlášku ministerstva, ktorá im prikazovala vymenúvať správcov konkurzných podstát podľa poradia, a nie na základe vlastného uváženia. Minister hovoril o konkurznej mafii, disciplinárne senáty jeho podnety jeden za druhým zamietajú.
Verejnosť to mohla vnímať tak, že sa išlo s bubnom na zajace a výsledok je nulový.
"Výsledok je taký, že nie sú zmanipulované konkurzy, to je výsledok. Malo to svoj význam. Dôvod týchto rozhodnutí je ten, že senáty prichádzajú k záveru, že pravidlo, podľa ktorého je potrebné ustanovovať správcov podľa poradia, presahuje splnomocnenie, ktoré dáva ministerstvu spravodlivosti zákon. To znamená, že vyhláška je nad rámec zákona. To je základný právny problém, ktorý inak posudzujú disciplinárne senáty, inak sme ho posúdili my. Ten problém má aj ústavnoprávnu dimenziu, pretože o súlade zákona a vyhlášky a o tom, či vyhláška ide nad rámec zákona, môže rozhodnúť len Ústavný súd, kde konanie prebieha, ale súd doposiaľ nerozhodol."
Neočakávali ste od disciplinárnych senátov, že počkajú na rozhodnutie Ústavného súdu?
"Očakával. O súlade vyhlášky so zákonom rozhoduje Ústavný súd. Nikto iný, ani disciplinárne senáty. Z tohto pohľadu sa mi zdajú byť ich rozhodnutia nie celkom náležité."
Je možnosť napadnúť takéto rozhodnutia?
"Nie. Neexistuje už nijaký opravný prostriedok. Rozhodnutie odvolacieho disciplinárneho senátu je rozhodnutím konečným. Napriek tomu musím povedať, že prípady, ktoré sme iniciovali neľutujem. Niektoré, zďaleka nie všetky môžu mať aj trestnoprávnu dohru. Práve naším zásahom sa podarilo zabrániť zmanipulovaným konkurzom."
Keď sa tieto prípady medializovali, rezonovalo označenie konkurzná mafia. Logicky sa to spájalo aj s týmito sudcami. Neľutujete s odstupom času, že ste tento výraz použili?
"Nie. Rád používam pravdivé výrazy a v týchto prípadoch išlo o konkurznú mafiu, ktorá aj vďaka kontaktom so správcami, sudcami, znalcami sa snažila dostať k miliardovým majetkom, niekedy aj veľmi životaschopných firiem. My si niekedy spájame mafiu s osobami, ktoré páchajú násilné delikty. Oveľa nebezpečnejšia je niekedy mafia ekonomická, ktorá má veľmi erudovaný tím spolupracovníkov. Má najlepších advokátov, najlepších ekonómov a účtovníkov, a preto sa jej niekedy darí nájsť v práve medzeru a vyhnúť sa zodpovednosti."
Dôveryhodnosť justície je pomerne nízka. Neobávate sa, že sa to ešte zhorší, ak minister spravodlivosti obviní skupinu sudcov zo závažných porušení práva a tí istí sudcovia na základe rozhodnutia disciplinárnych senátov zostanú v justícii a budú súdiť ďalej?
"Nebudú robiť konkurzné právo a treba povedať, že každým rokom počas tohto funkčného obdobia dôveryhodnosť justície stúpa. Stále je nízka, ale každým rokom stúpa, čo považujem za správne. Považujem za nesprávne pod zámienkou zvyšovania dôveryhodnosti justície snažiť sa zahladzovať a retušovať problémy v nej. Je dobré, že dnes sú v justícii stíhaní dvaja sudcovia a prokurátori pre korupciu."
Konkurzy budú od januára rozhodovať noví sudcovia
BRATISLAVA - Konkurznú agendu od 1. januára prevezmú úplne noví sudcovia. Dnes sú na Slovensku tri konkurzné súdy patriace pod krajské súdy v Bratislave, Banskej Bystrici a Košiciach. Po novom ich bude osem pri okresných súdoch v sídle kraja. Štátna tajomníčka ministerstva spravodlivosti Lucia Žitňanská to odôvodňuje systémovosťou.
V praxi to znamená, že terajší konkurzní sudcovia, ktorých renomé utrpelo po kontrolách ministerstva spravodlivosti na súde v Bratislave a Banskej Bystrici, keď väčšina z nich skončila s návrhom na disciplinárne stíhanie, sa k novým konkurzom dostanú až v prípade, že sa ich účastníci odvolajú. Prípady, ktoré dostali pred 1.januárom, im zostanú. "Určite jedným z motívov je aj prerušenie existujúcich väzieb," pripúšťa Žitňanská s tým, že rozhodnutie o zmene systému padlo ešte pred ukončením previerok.
Nový zákon, ktorý nadobudne účinnosť na Nový rok, definitívne vyrieši spor okolo vymenúvania správcov konkurznej podstaty. Sudcovia totiž ignorovali vyhlášku ministerstva spravodlivosti, podľa ktorej museli správcov konkurznej podstaty vymenúvať na základe stanoveného poradia. Po novom im nič iné nezostane.
Správcu, ak ho bude treba vymenovať, už bude náhodným výberom určovať generátor, ktorý je ďalšou súčasťou súdneho manažmentu.
Táto zmena je v súlade so snahou rezortu o trojstupňové súdnictvo, keď na prvom stupni rozhodujú okresné súdy, odvolacie konanie riadia krajské a až o mimoriadnych opravných prostriedkoch rozhodne Najvyšší súd.
Zmena má praktický význam aj pre spojitosť s konaním v obchodnom registri, najmä pokiaľ ide o zrušenie spoločnosti. Aj ten spravuje osem súdov v sídle krajov. (rp)