BRATISLAVA - Človek nie je dielom evolúcie, ale stvoril ho Boh. Myslí si to takmer 49 percent ľudí na Slovensku, kým evolúciu uznáva iba niečo viac ako 33 percent. Aj celý chod dejín určuje Boh, verí takmer 28 percent.
Vyplýva to z prieskumu agentúry MVK, ktorý uskutočnila pre denník SME.
Názor veľkej časti ľudí je teda v rozpore s tým, čo sa učí desiatky rokov už v základných školách. Základom učiva prírodopisu i dejepisu je totiž evolučná teória, ktorej autorom je Charles Darwin.
V USA sa vedie dlhodobý spor o výklad pôvodu človeka a minulý týždeň súd rozhodol, že na hodinách biológie sa smie učiť iba evolučná teória.
Učiteľka prírodopisu zo základnej školy v Čiernom Balogu Alena Zvaríková svojim žiakom prednáša evolučnú teóriu podľa osnov, ale vopred ich upozorňuje, že "existuje názor vedecký a nevedecký a je na nich, ktorému dajú prednosť".
"Slováci sú do značnej miery fatalistickí - myslia si, že to tu riadi osud alebo niekto iný. Relatívne málo ľudí sa spolieha na vlastné sily a na vlastnú vôľu," myslí si sociológ Ján Bunčák. Tento fatalizmus sa podľa Bunčáka prejavuje aj v nezáujme ľudí o politiku, o ktorom svedčí aj nízka účasť na voľbách.
V prieskume sa za veriacich označilo zhruba 61 percent ľudí, ale takmer štvrtina z nich nepovažuje Boha za stvoriteľa človeka. Za úplného ateistu sa v prieskume označilo len 10 percent ľudí.
S vyšším vzdelaním stúpa aj presvedčenie, že ľudia vznikli evolučným vývojom. "Vzdelaný veriaci človek môže byť pokojne aj evolucionista," myslí si Bunčák. Len 31,5 % vysokoškolákov verí v stvorenie človeka Bohom, kým až 65 % ľudí so základným vzdelaním.
Okrem viac ako štvrtiny tých, ktorí si myslia, že chod sveta určuje Boh, je takmer 22 percent tých, ktorí za hýbateľa dejín považujú peniaze, podľa ďalších 16 percent sú dejiny v rukách osudu, takmer 15 percent si myslí, že dejinami hýbe ľudské poznanie, necelých 9 percent uznáva najmä slobodnú vôľu a 5 percent hovorí o náhode.