Bulharské sestričky bránil aj americký režisér Francis Ford Coppola. FOTO- REUTERS |
Bulharsko, Európska únia aj Spojené štáty to vítajú a hovoria o novej šanci na oslobodenie. V pozadí je veľká politická dohoda medzi Líbyou a Bulharskom: Sofia oznámila, že vznikne medzinárodný fond, ktorý sa postará o nakazené deti. Ich rodiny dostanú odškodné. Peniaze okrem Bulharska sľúbila aj Európska únia, Británia a Spojené štáty.
Súd zdôvodnil rozhodnutie procesnými chybami. "Súdny dvor prijal odvolanie bulharských zdravotníčok a lekára a vracia prípad späť nižšiemu súdu na nový proces," vyhlásil predseda tribunálu.
Podľa právnikov sú nedeľným verdiktom rozsudky smrti zrušené a všetko sa začne od začiatku. Líbyjský minister spravodlivosti Alí Hasnáví oznámil, že nový proces sa začne do jedného mesiaca a že ho povedú úplne noví sudcovia.
Zdravotné sestry a lekár, ktorým hrozil trest smrti pred popravnou čatou, sú v líbyjskom väzení od roku 1999 za nakazenie 426 líbyjských detí vírusom HIV v nemocnici v meste Benghází. Asi 50 detí na infekciu zomrelo. Sestry tvrdia, že priznanie od nich vynútili násilím.
Bulharsko, EÚ a USA odmietajú verdikt líbyjského súdu odsudzujúci bulharské zdravotné sestry a palestínskeho lekára na smrť ako nespravodlivý a poukazujú okrem iného na zlé hygienické podmienky v nemocnici, ktoré mohli byť príčinou rozšírenia nákazy.
Koncom novembra Líbya pod medzinárodným tlakom ustúpila a vyhlásila, že rozsudky smrti by mohli byť zrušené v prípade, že by Sofia poskytla "humanitárnu pomoc" rodinám obetí.
(čtk, kos)