Vila Godal, kde sa v roku 1934 narodil sudca medzinárodného súdu v Haagu Thomas Buergenthal, mohla byť sídlom inštitúcie pre ľudské práva. Dnes namiesto nej stojí materská škola. FOTO SME - MIRKA CIBULKOVÁ |
Z obce Ľubochňa pochádza aj sudca Medzinárodného súdu pre spravodlivosť v Haagu Thomas Buergenthal. Narodil sa v roku 1934 v ľubochnianskej vile Godal, ktorá patrila jeho otcovi Mendelsovi Buergenthalovi. Ten sa v roku 1933 po nástupe Hitlera presťahoval z Nemecka do Československa.
Koncom roka 1938 z Ľubochne utiekli kvôli vojakom Hlinkovej gardy a žili krátko v Žiline. V roku 1939 sa chystali emigrovať do Anglicka cez Poľsko, ale vo vlaku ich zastihol začiatok vojny 1. septembra, keď Nemecko napadlo Poľsko. Vlak bombardovali. Pridali sa k utečencom, ale chytili ich a zavreli ich do pracovného tábora. V roku 1944 Thomasa deportovali do Auschwizu a v roku 1945 bol jediný z troch detí, ktoré prežili pochod smrti, keď Nemci utekali pred Sovietmi.
Vila Godal, ktorú za slovenského štátu premenovali na vilu Andrej, je už zbúraná. Cez SNP tam bolo nemecké velenie, ktoré napadli partizáni. Na mieste vily dnes stojí materská škola.
Ešte v roku 1938 sa však novým majiteľom vily stal katolícky sirotinec a chudobinec v Ružomberku. Ako je to možné? Sudca hovorí, že nikdy vilu katolíckej cirkvi nepredali, dokonca sa v roku 1992 zaujímal o jej reštitúciu. Chcel ju darovať slovenskej vláde, aby tam sídlila inštitúcia na ochranu ľudských práv.
Podľa pozemkovej knihy na katastri v Ružomberku katolícky sirotinec získal vilu rozhodnutím miestneho súdu. Návrh na súd dala Ľudová banka, ktorá vraj evidovala voči istému Emilovi Buergenthalovi a spol. pohľadávku vo výške 120-tisíc korún. Na základe toho súd vydal exekučný príkaz a na dražbe mal vilu získať práve sirotinec.
Sudca však hovorí, že o nijakých dlhoch svojho otca nevedel. "Moja matka prežila holokaust, zomrela v roku 1991 a dovtedy sme sa o vile Godal často rozprávali. Nemala dôvod mi klamať." Jeho otec kúpil vilu z vena svojej matky a z tohto vena ju aj rozvíjal.
Celý súd sa mu zdá ako podvod. Miestna kronika uvádza jeden záznam, ako vilu v roku 1934 vlastnil Buergenthal a v roku 1936 katolícka cirkev. O tom, ako prešla z jedných rúk do druhých, sa tam nepíše.
Rodný list z Ľubochne získal sudca až po roku 1989. "Za socializmu mi nikdy neodpovedali," povedal sudca. Záznam o tom, že sa tam narodil, je pritom ľahko dostupný na obecnej matrike.
(mož)