Evolučná, teda Darwinova teória o vzniku človeka je základom výučby na slovenských školách už desiatky rokov. Podobné je to aj v ďalších európskych krajinách.
Po páde komunizmu však k prírodopisu, ktorý vysvetľuje hlavne Darwinovu teóriu, pribudlo i vyučovanie náboženstva. Učitelia náboženstva žiakom vysvetľujú vznik sveta a človeka podľa Biblie. Pedagógovia sa vraj deťom snažia vysvetliť obe teórie a rozhodnutie, ktorej uveria, nechajú na žiakoch.
Učiteľka prírodopisu zo základnej školy v Čiernom Balogu Alena Zvaríková hovorí , že žiaci nemajú problém s tým, že ich učia na biológii iné ako na hodinách náboženstva. Mnohí sa zorientujú sami, iní sa radia s rodičmi.
"Na prvom stupni na náboženstve nie je problém. Deti prijímajú aj to, čo im povie rodič, aj to, čo učiteľ," hovorí Andrea Lengyelová, ktorá učí biológiu i náboženstvo v západoslovenskej obci Báhoň. Rôznosť teórií podľa nej vnímajú až žiaci druhého stupňa. Im hovorí, že medzi tým, čo sa píše v Biblii a čo v učebniciach biológie, je iba zdanlivý rozpor. "Všetky biologické teórie hovoria len o tom, ako sa to vyvíjalo. Biblia však nie je biologická, ale náboženská kniha, ktorá sa nám snaží povedať, odkiaľ to všetko pochádza," učí žiakov.
Vznik človeka vysvetľuje evolučnou teóriou aj väčšina slovenských dejepisárov. Aj keď učebnice začínajú "opicou", žiakom by mali vysvetliť, že existuje viac teórií.
Žiak dostáva možnosť výberu, tým, že mu pedagógovia vysvetlia obidve hlavné teórie vzniku človeka, povedala riaditeľka Štátneho pedagogického ústavu Anna Butašová. Slovensko je teda v tejto otázke pomerne liberálne, myslí si.
Nie všetky krajiny dávajú žiakom možnosť zoznámiť sa s oboma teóriami vzniku sveta a človeka. Súd v americkom štáte Pennsylvánia napríklad rozhodol, že v školách sa nesmie na biológii učiť náboženská teória o vzniku sveta. V štátnych stredných školách sa žiaci majú učiť o vzniku sveta iba tak, ako ho popisuje Darwin. "Žiadny takýto tlak sme nezaznamenali," tvrdí Anna Butašová, riaditeľka Štátneho pedagogického ústavu.
(knm)
Čo hovorí Biblia:
Boh stvoril svet za šesť dní: najprv nebo a zem, potom svetlo, oblohu, vody, súš, rastliny, slnko, mesiac, vodné živočíchy, vtáky a nakoniec suchozemské zvieratá. Človeka stvoril na šiesty deň, "aby panoval nad morskými rybami, nad nebeským vtáctvom, nad dobytkom, nad všetkou poľnou zverou a nad všetkými plazmi, čo sa plazia po zemi". Siedmy deň Boh využil na odpočinok.
Čo hovorí Charles Darwin:
Jeden z najväčších prírodovedcov 19. storočia zverejnil teóriu, podľa ktorej sa rastlinné a živočíšne druhy postupne menia. Jej základom je myšlienka, že jedinci, ktorí sa dokážu najlepšie prispôsobiť, prežívajú a rozmnožujú sa. Z ich potomkov potom príroda opäť vyberá tých najzdatnejších a proces pokračuje, až kým sa nezmení celý druh. Na vrchole pyramídy je človek.
Čo hovoria teórie, ktoré spájajú Bibliu a darwinizmus:
Niektorí moderní kresťanskí vedci a filozofi Darwinove myšlienky neodmietajú a zásadným spôsobom sa proti nim nestavia ani cirkev. Biblické stvorenie svetla a Veľký tresk sú podľa časti vedcov totožnými udalosťami a svet sa po ňom vyvíjal v súlade s evolučnou teóriou. Boží zásah vraj prišiel úplne na začiatku. "Boh na začiatku prostredníctvom jedinej silovej interakcie stimuloval prvotnú dynamiku a ustanovil presné ‚začiatočné' podmienky. To všetko s jediným cieľom, aby sa v určitej etape vývojového procesu objavila vo vesmíre bytosť obdarená rozumom a slobodnou vôľou," píše slovenský vedec Július Krempaský. (knm)