Banská Bystrica 26. februára (TASR) - V budúcom akademickom roku by malo do prvých ročníkov ôsmich fakúlt banskobystrickej Univerzity Mateja Bela (UMB) nastúpiť 1 582 študentov. Vlani prijali takmer 2 000 študentov, ich počet sa postupne znížil asi o tristo. O štúdium na nej teraz prejavilo záujem bezmála 4 800 uchádzačov. Vedenie školy očakáva, že do konca februára, kedy je uzávierka prihlášok, sa ich počet zvýši na asi šesťtisíc.
Univerzita, ako na dnešnej tlačovej besede informoval jej rektor Milan Murgaš, plánuje od septembra zriadiť Fakultu zdravotníctva. Ak sa podarí zabezpečiť jej akreditáciu, do prvých ročníkov nastúpi 110 študentov.
Rektor UMB zdôraznil, že po nedávnom prijatí zákona, podľa ktorého sa už za externé štúdium na vysokých školách nebude platiť, dostala sa táto forma vzdelávania do kritickej situácie. Sedem z ôsmich fakúlt UMB už deklarovalo, že v novom školskom roku neuvažuje o zriadení prvých ročníkov pre takéto štúdium. Posledná fakulta sa o tejto problematike zatiaľ nevyjadrila. Ročne od externých študentov získavala UMB približne 80 miliónov korún.
V súčasnosti ju navštevuje bezmála 9 000 externistov. Do prvých ročníkov malo od septembra nastúpiť asi 1 700 študentov, ich štúdium však škola nedokáže kvôli nedostatku financií zabezpečiť. Dve tretiny externistov, ktorí so školou uzavreli dohodu a zaviazali sa v nej platiť za celé štúdium, ako konštatoval M. Murgaš, budú v ňom pokračovať za týchto podmienok. Ostatní, ktorí dohodu o platení uzavreli len na rok, už platiť nebudú. Škola však nebude mať financie na zabezpečenie ich kvalitného vzdelávania terajším spôsobom a preradí ich na denné štúdium. Keďže väčšina z nich je zamestnaná, ostáva otázne, či dokážu pracovať aj študovať, alebo sa štúdia vzdajú.
Rozhodnutím parlamentu o bezplatnom externom štúdiu, ako uviedol M. Murgaš, príde dvadsať slovenských vysokých škôl ročne o asi 400 miliónov korún. Vláda na externé štúdium vyčlenila pre všetky VŠ na budúci akademický rok len 50 miliónov korún, čo na zabezpečenie kvalitného vzdelávania nepostačuje. Podľa M. Murgaša ak aj ostatné vysoké školy zrušia prvé ročníky externého štúdia, príde o možnosť zvýšiť si vzdelanie približne 30 tisíc poväčšine mladých ľudí.