1503 -- narodil sa francúzsky lekár a astrológ Michael Nostradamus. Bol osobným lekárom francúzskeho kráľa Karola IX., astrológom kráľovnej Kataríny Medicejskej. Autor astrologických predpovedí: Nostradamove proroctvá, lekárskych a lekárnických spisov. Od r. 1550 vydával almanachy – astrologické kalendáre s proroctvami, ktoré siahajú do roku 3797: Skutočné proroctvá a veštby. Zomrel 12. júla 1566.
1798 -- v meste Zaosie sa narodil poľský básnik, dramatik, publicista a politický činiteľ Adam Mickiewicz, vrcholný zjav poľského romantizmu. V Óde na mladosť vyjadril ideový a morálny program romantickej mládeže. Do r. 1828 žil v Petrohrade, Odese a Moskve, zblížil sa s dekabristami, priatelil sa s Puškinom. Tu napísal Krymské sonety a historický epos Konrad Wallenrod. V r. 1829 odišiel do Nemecka, neskôr do Talianska a Švajčiarska. Bol profesorom latinskej literatúry v Lausanne, neskôr slovanských literatúr v Paríži, kde redigoval časopis Poľský pútnik. Počas krymskej vojny odišiel do Turecka organizovať poľské oddiely do boja proti Rusku. Svetový úspech získal politicko-poetickými prózami Knihy poľského národa a Knihy poľského pútnictva. Vrcholom jeho tvorby je národný epos Pán Tadeáš alebo posledný nájazd na Litvu. Zomrel 26. novembra 1855 v Carihrade.
1901 -- v Kimry sa narodil ruský prozaik Alexander Alexandrovič Fadejev, významný predstaviteľ socialistického realizmu. Člen vedenia Ruského združenia proletárskych spisovateľov (RAPP), 1946-54 predseda a generálny tajomník Zväzu spisovateľov ZSSR. Autor dramatického románu: Porážka o občianskej vojne a agitačného románu: Mladá garda o boji komsomolcov proti okupantom, ktorý bol nútený neskôr prepracovať v tendenčnom politickom duchu. 13. mája 1956 spáchal v Moskve samovraždu.
1920 -- v Štramberku sa narodil český cestovateľ a publicista Jiří Hanzelka. Spolu s M. Zikmundom cestovali po Afrike, Južnej Amerike, Ázii, Austrálii aj Oceánii a zo svojich ciest napísali množstvo článkov a cestopisov. Dvojica Zikmund a Hanzelka sa stala pre niekoľko generácií legendou. Koncom apríla 1947 vyštartovali na Tatre 87 na prvú cestu po Európe, Afrike a Latinskej Amerike. Cesta trvala do novembra 1950. Najazdili viac ako 38-tisíc kilometrov a ich reportáže z prvej cesty sa stali najpočúvanejším programom Československého rozhlasu. Na druhú cestu sa vydali v roku 1959 a navštívili Áziu, Indonéziu a rozľahlé územia bývalého ZSSR. Späť sa vrátili až o päť rokov neskôr. Z cesty z Indonézie vznikli desiatky rozhlasových reportáží a 13 krátkych filmov. Tieto filmy neboli nikdy publikované. Po okupácii republiky v r. 1968 sa obaja dostali na “index” a 20 rokov nesmeli publikovať, najmä keď Hanzelka podpísal tzv. Chartu 77. Hanzelka zomrel 15. februára 2003.