Premiéra Mikuláša Dzurindu mrzí, že mal vo vláde človeka, ktorý "traumatizoval spoločnosť". FOTO - TASR |
BRATISLAVA - Premiér Mikuláš Dzurinda pri hodnotení uplynulého roku včera povedal, že už je jasné, že vládne reformy mali zmysel. "To najťažšie máme za sebou, teraz sa môžeme venovať dolaďovaniu tak, aby ľudia mohli naplno pocítiť výsledky reforiem." Hovoril, že pribúda pracovných miest, rýchlo sa rozvíja ekonomika a rastú aj reálne mzdy.
Dzurinda ocenil, že krajina predbehla v hodnotení ratingovej agentúry Standard & Poor's štáty V 4 a dostala sa do skupiny A. Uvedomuje si však, že "mnohí občania sa ako súčasť skupiny A ešte necítia".
Za neúspech označil osud vysokoškolskej reformy, keď parlament odmietol schváliť spoplatnenie vysokoškolského štúdia. To je podľa neho "zrejme jediná vážna vec, ktorá nám nevyšla a ktorá ma mrzí".
Dzurinda chce, aby sa zlepšili služby štátnych úradov a ľudia tam trávili menej času. Sociálna politika podľa neho splnila svoj cieľ tým, že sociálny systém už nie je možné zneužívať, ale záleží mu na tom, aby "lepšie slúžila" tým, ktorí sú naň odkázaní.
Negatívne vníma aj udalosti, ktoré sa udiali v koalícii na jeseň. "Mrzí ma, že sme boli konfrontovaní vo vláde a v každodennom živote s prístupmi, ktoré jeden z našich bývalých kolegov forsíroval a ktoré traumatizovali spoločnosť." Podľa Dzurindu by sa to nemalo v civilizovanej krajine stávať.
Dzurinda nespomenul, že išlo o bývalého ministra hospodárstva a šéfa koaličnej ANO Pavla Ruska. Ten musel po vypuknutí tzv. zmenkovej kauzy odísť z vlády, partneri vzápätí ANO vypovedali koaličnú dohodu.
Rusko po čase zverejnil videonahrávku svojho rozhovoru s poslankyňou Ivetou Henzélyovou, na ktorej sa mu snaží vysvetliť, prečo odišla z ANO a prečo chce podporovať koalíciu, a najmä naznačuje, že ju "naši" chceli podplatiť. Vládni politici čakajú, či polícia nevyšetrí, kto "naši" sú.
Dzurinda odmietol, že by koalícia neštandardne získavala podporu nezávislých poslancov. Takéto argumenty podľa neho vyťahujú ľudia, ktorí nemajú racionálne argumenty, a "preto štvú". Odkázal kritikom, aby povedali, "kto koho, za čo, ako". Potom bude pomáhať, aby zasiahli aj orgány činné v trestnom konaní. (sp)