Úročenie je však stále vyššie ako na vkladných knižkách alebo termínovaných vkladoch. Na týchto produktoch možno dnes získať 1,5- až dvojpercentný úrok ročne. Na stavebnom sporení to od budúceho roku bude priemerne 4,83 percenta.
"Stavebné sporenie je stále výhodné pre klientov, ktorí chcú nielen zhodnocovať vložené prostriedky, ale najmä získať výhodný úver na financovanie kúpy alebo rekonštrukcie nehnuteľnosti," hovorí analytik Poštovej banky Miroslav Šmál. Výhodnosť stavebného sporenia spočíva podľa neho nielen v štátnej prémii, ale predovšetkým v možnosti získania výhodného úveru. Stavebné sporiteľne zároveň prízvukujú, že na tento úver má človek zákonný nárok. V prípade hypotekárnych úverov závisí len od banky, či klient úver dostane.
V súčasnosti ponúkajú stavebné sporiteľne úvery s úrokom od 2,9 percenta. Úroky z hypoték sa začínajú pri 3,5 percenta. Konkrétny úrok však závisí od zvoleného typu úveru.
Analytik VÚB banky Martin Lenko tvrdí, že ľudia, ktorí chcú stavebné sporenie využiť len na zhodnocovanie svojho vkladu a nie na investíciu do nehnuteľnosti, by mali porozmýšľať skôr o inej forme sporenia.
Dávať peniaze do stavebného sporenia sa podľa neho oplatí len do výšky takzvaného optimálneho vkladu. Ide o sumu, pri ktorej dostane sporiteľ maximálnu štátnu prémiu. Tento rok je to 17 241 korún, budúci rok to bude 20-tisíc korún.
"Vyššie výnosy v porovnaní so stavebným sporením možno hľadať v oblasti podielových fondov, kde na rozdiel od stavebného sporenia nie je výška výnosu limitovaná. Lehota viazanosti peňažných prostriedkov v podielových fondoch nie je stanovená, čo je v porovnaní so stavebným sporením rovnako výhoda," povedal Lenko.
(pcs)