BRATISLAVA - Na riadení štátneho dlhu za tento rok ušetrí Slovensko 6,6 miliardy korún. Po včerajšom rokovaní vlády to potvrdil minister financií Ivan Mikloš. "Rok 2005 bol z pohľadu riadenia štátneho dlhu mimoriadne úspešný. Tento rok sme predčasne splatili štyri nevýhodné úvery, a v ďalších troch sa nám podarilo znížiť úrokovú sadzbu," skonštatoval.
Ministerstvo tento rok vydalo dlhopisy za 67 miliárd s ročným úrokom 2,95 percenta. Je to najnižší úrok v histórii Slovenska. V roku 1997, keď bol rast ekonomiky porovnateľný s dneškom, štát vydával dlhopisy za 20,75 percenta. "Svedčí to o tom, že vtedajší vysoký rast bol vytváraný nesystémovo a neudržateľným spôsobom," dodal Mikloš.
Podľa Daniela Bytčánka z Agentúry pre riadenie dlhu a likvidity je pozícia Slovenska dnes veľmi dobrá. "Požičiavame si za rovnaký alebo nižší úrok ako Taliani, predbehli sme Grécko," vysvetlil. Naša krajina má vo vyjednávaní o úveroch najlepšiu pozíciu z regiónu, o čom svedčí aj tohtotýždňové zvýšenie ratingu Slovenska agentúrou Standard & Poor's. Preto sú slovenské dlhopisy s o niečo nižším úrokom ako české, poľské a maďarské majú úrok ešte vyšší.
Na budúci rok chce ministerstvo financií prvýkrát vydať dlhopisy so splatnosťou 20 rokov, asi v hodnote 40 miliárd korún. To by malo pritiahnuť pozornosť dlhodobých investorov. Dlhopisy sa začnú predávať v máji a Bytčánek predpokladá, že na trhu budú niekoľko rokov. Okrem toho chce štát v súvislosti s naším vstupom do eurozóny vydať eurobondy v hodnote asi jednej miliardy eur (37,9 mld Sk).
Celkovo by malo Slovensko na budúci rok predať dlhopisy asi za 80 až 100 miliárd korún. Aký bude úrok na budúci rok, Mikloš zatiaľ predpovedať nechcel. Je možné, že sa o niečo zvýši, pretože sa predpokladá, že Národná banka Slovenska zvýši základnú úrokovú sadzbu. (mk)