je rodina. Nejde iba o stavy, keď je pacient nesvojprávny, špecifické postupy platia aj v prípade niektorých psychóz. Pacienti sú totiž často presvedčení, že žiadnym ochorením netrpia a odmietajú liečbu. Neraz môžu byť pre okolie nebezpeční.
Pacienti pri nástupe podpisujú informačné letáky, ktoré ich zoznamujú s ich právami. Nemocnica spočiatku dávala podpisovať takéto letáky aj pacientom s ťažkým psychickým stavom, ktorí boli umiestňovaní na akútnom oddelení. Nemala s tým však dobré skúsenosti. Pri ťažkom postihnutí hrozilo, že pacient informácie spracuje po svojom. K podpisu teraz pristupuje, až po upravení zdravotného stavu. V nemocnici je samozrejmosťou, že pacienta informujú o spôsobe liečby, jej dĺžke a podrobnostiach. V prípade ťažších stavov sa stáva aj to, že pacient dobrovoľný nástup na liečbu nepodpíše, hoci je pre neho jediným východiskom. V takomto prípade to psychiatri hlásia do 24 hodín na súd a sudca posúdi, či je liečba nevyhnutná. Za pacientov zbavených svojprávnosti, dáva podpis opatrovník.
Špecialista na závislosti Roman Urban dodáva, že alkolici a narkomani sú o liečbe podrobne informovaní. "Závislí ľudia nastupujú liečbu z vlastnej vôle, s podpisom pod dobrovoľný vstup teda problémy nebývajú." Závislí pacienti vedia aj o tom, že v prípade porušenia zásad ich z liečby vyradia.