V nemocnici sa bude platiť tak, ako doteraz - 50 Sk

Za ubytovanie a stravu - 50 Sk na deň

* poplatok sa platí najviac za 21 dní v tej istej nemocnici, prvý a posledný deň sa rátajú ako jeden deň,

* ak sa liečenie predĺži pre nedostatky zo strany nemocnice, pacient 50 Sk neplatí,

* v liečebni pre dlhodobo chorých sa poplatok platí bez ohľadu na dĺžku pobytu.

Od poplatku sú oslobodení:

* pacienti, ktorým je možné uložiť povinné liečenie,

* pacient s duševnou chorobou, ktorá môže ohroziť jeho život alebo okolie,

* tehotná žena, ktorá je hospitalizovaná v súvislosti s rizikovým tehotenstvom,

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

* dieťa do troch rokov,

* dojčiaca matka, ak ju prijali do nemocnice s dojčaťom,

* pacienti v bezvedomí,

* ľudia v hmotnej núdzi, ak sa preukážu rozhodnutím úradu práce o dávke v hmotnej núdzi a príspevku k dávke k hmotnej núdzi, oslobodenie od poplatku platí len prvé 3 dni,

* nositelia najmenej striebornej Janského plakety,

* vojak a civilkár.

Za sprievodcu v nemocnici - 100 Sk na deň

* prvý a posledný deň sa rátajú ako jeden deň,

Od poplatku sú oslobodení:

* sprievodca dieťaťa do 3 rokov,

* dojčiaca matka s dojčaťom,

* sprievodca pacienta do 18 rokov, ktorý bol prijatý na onkologickú liečbu.

Za výber lekára

* každá nemocnica si poplatok určuje sama,

* za pôrodníka - do 7500 Sk, za chirurga - operatéra - 5000 Sk,

* výber lekára zákon nedefinuje ako službu.

SkryťVypnúť reklamu

Za nadštandardnú izbu

Každá nemocnica poplatok určuje sama - od 150 do 1000 Sk na deň. Štandardné ubytovanie v nemocnici je ubytovanie v jednej izbe s tromi a viac posteľami. Lepšie podmienky ako je štandard si môže nemocnica spoplatniť.

Za parkovanie

* každá nemocnica spoplatňuje vo vlastnej réžii.

Na operácie sa bude čakať dlhšie

V budúcom roku budú pacienti na niektoré operácie alebo vyšetrenia čakať dlhšie ako doteraz. Rozdiely v čakacích lehotách budú v každej z piatich poisťovní rôzne. Dôvodom poradovníkov je nedostatok peňazí v systéme. Poisťovne sa tento rok transformovali na akciové spoločnosti a podliehajú tvrdým rozpočtovým kritériám. Podľa odhadov lekárskej komory lekári nemajú pokrytých asi 20 až 25 percent ekonomicky opodstatnených nákladov. Ak im poisťovne v nových zmluvách financie nezvýšia, čakania na výkon sa podľa generálneho sekretára Eduarda Kováča od januára ešte predĺži. "Čakacie lehoty sú vo verejnom zdravotníctve aj v západných krajinách. Samozrejme, ak je niekto poistený v súkromnej poisťovni, tam sa o poradovníkoch nehovorí. U nás ešte privátne poistenie nefunguje," povedal.

SkryťVypnúť reklamu

Na štandardné operácie, ako je napríklad operácia slepého čreva alebo žlčníka, sa dnes čaká jeden až dva mesiace, na endoprotézy dva roky, na vyšetrenie mamografom až jeden rok.

Zdravotné poisťovne majú v zmluvách s lekármi a s nemocnicami dohodnutú sumu, ktorú lekári nemôžu prekročiť. Ak ju vyčerpajú, môžu poisťovňu požiadať o zvýšenie. Poisťovňa však túto žiadosť nemusí akceptovať.

Čakacie listiny musia viesť zdravotné poisťovne. Túto povinnosť dostali s reformou zdravotníctva. Hovorca Spoločnej zdravotnej poisťovne Dušan Zaťko povedal, že podrobné pravidlá o tom, ako bude inštitút čakacích listín fungovať, ešte nie sú rozpracované. Poisťovne ich pripravujú spolu s úradom pre dohľad a ministerstvom zdravotníctva.

Poradovníky môžu existovať len na odkladnú zdravotnú starostlivosť, čiže na výkony, ktoré sa dajú vopred naplánovať. Pacienta v akútnom stave musia lekári ošetriť ihneď.

SkryťVypnúť reklamu

Poradovníky

* zdravotné poisťovne vedú zoznam poistencov, ktorí čakajú na operácie alebo na transplantáciu,

* poistencovi písomne oznámia, či bol do zoznamu zaradený, prípadne vyradený. Na webovej stránke musia vyvesiť kritériá zaraďovania a vyraďovania zo zoznamu.

Najväčší záujem

o nadštandardné izby je pri pôrodoch

Niektorí pacienti si radi priplatia za to, aby v nemocnici bývali v izbe sami, mali televízor či internet. Jedna noc ich vyjde od 100 do 1000 korún. Záujem o nadštandard je najmä na pôrodníckych oddeleniach a v detských nemocniciach. Nemocnice tieto služby začínajú rozbiehať. Najväčšie nemocnice majú na každom oddelení jednu či dve takéto izby. Riaditelia nemocníc tvrdia, že rozšírenie oddelení o nadštandardné izby závisí od peňazí a technického riešenia budov.Ministerstvo zdravotníctva si myslí, že zriaďovanie lepších izieb závisí aj od marketingu nemocnice. Riaditeľ súkromnej košickej nemocnice Juraj Vančík hovorí, že lepšie podmienky na poskytovanie nadštandardných služieb sú vo väčších mestách.

SkryťVypnúť reklamu

Výbavu nadštandardnej izby si určuje nemocnica sama. Na pôrodníckom oddelení v ružinovskej nemocnici v Bratislave majú asi desať takýchto izieb. Ak sú v izbe dve ženy, každá doplatí 500 korún na deň. Ak chce byť pacient sám, tak doplatí tisícku. Izba je vybavená toaletou, sprchou a televízorom. Na výber sú aj izby s klimatizáciou.

Lepšie vybavenie ako nemocnice, ktoré spadajú pod ministerstvo zdravotníctva, majú vojenské a železničiarske nemocnice. Investovali aj do modernizácie budov. Ministerstvo si je isté, že v nových reformných podmienkach sa aj ďalšie nemocnice nakoniec rozbehnú. Nadštandard sa zrejme nebude budovať napríklad na oddeleniach intenzívnej medicíny, kde pacient potrebuje rýchlu pomoc. "Vtedy nezáleží na tom, či je v izbe sám, alebo či má televízor," myslí si zástupca riaditeľa leteckej nemocnice v Košiciach Jozef Vasiľ.

SkryťVypnúť reklamu

V Košiciach si možno vybrať

z viacerých nemocníc

Letecká vojenská nemocnica v Košiciach patrí pod ministerstvo obrany. Pred rokom v nej skončili rozsiahlu rekonštrukciu. Až 75 percent izieb je jedno- alebo dvojlôžkových. Zástupca riaditeľa Jozef Vasiľ hovorí, že už to dnes možno považovať za nadštandard. Pacient nič nedopláca. V izbách je sociálne zariadenie, telefón, televízor, rozhlas a pripojenie na internet. V budúcnosti nemocnica plánuje rozšíriť služby, ktoré spoplatní. "Cenu určíme podľa nákladov. Orientačne budú pacienti doplácať podľa druhu služby 200 až 900 korún," hovorí Vasiľ. V rámci nadštandardu ponúkajú navyše procedúry, napríklad akupunktúru. Nadštandardné izby sú plne využívané. Záujem o ne majú predovšetkým pacienti v strednom veku.

SkryťVypnúť reklamu

Ďalšia moderná nemocnica v Košiciach patrí železniciam. Investovali do výstavby, ale aj do špičkovej techniky. Nemocnica má napríklad najmodernejšiu magnetickú rezonanciu na Slovensku. Nadštandardné ubytovanie je na internom, chirurgickom a neurologickom oddelení. Ide o jedno- a dvojposteľové izby so sociálnym zariadením, prípojkou na počítač, televízorom, chladničkou, donáškou stravy priamo do izby. Pacient platí za ubytovanie v jednoposteľovej izbe 500 korún za noc, v dvojposteľovej 250. Ročne využíva nadštandardné ubytovanie 90 pacientov, vyťaženosť izieb je 50-percentná.

Súkromná nemocnica má lepších izieb dosť

V súkromnej nemocnici v Košiciach-Šaci majú všetky oddelenia v ponuke rôzne typy nadštandardných služieb - výnimkou sú len oddelenia liečby pre dlhodobo chorých, anestézy a intenzívnej medicíny. Pacient si môže vybrať stravu, nemocnica ponúka alternatívne metódy v pôrodníctve, relaxačno-regeneračné programy v hyperbaroxii, fyziatricko-rehabilitačné programy, nadštandardné výkony v plastickej chirurgii a korektívnej dermatológii, preventívne prehliadky a množstvo iných výkonov nad rámec liečebného poriadku. Ceny sa pohybujú od 240 do 1390 Sk na deň. V izbách je moderný nábytok, televízor, video, hi-fi veža, chladnička, telefón. Vlani nadštandard využilo 950 klientov. Klientmi nie sú len bohatí.

SkryťVypnúť reklamu

V Novom Meste

si pacient priplatí sto korún na deň

V Novom Meste nad Váhom ponúka nemocnica nadštardardné izby pacientom interného oddelenia. Za jednolôžkovú izbu je príplatok 100 korún na deň. Nemocnica špeciálne na tento účel prestavala podkrovie, kde vybudovala osem nadštandardných izieb s klimatizáciou, mikrovlnkou, televízorom, telefónom a samostatným sociálnym zariadením. Pacienti majú k dispozícii aj samostatný zdravotný personál. Podľa riaditeľa nemocnice Miroslava Šorfa sú izby celoročne vyťažené na viac ako 90 percent a "keďže stokorunový príplatok nie je vysoký, väčšina pacientov na tomto oddelení patrí k strednej vrstve". Cena za poskytovanie nadštandardnej starostlivosti sa nemení, keďže pobyt pacientov na tomto oddelení spravidla neprekročí sedem dní. "Cenu za ubytovanie a stravu sme určili tak, aby nám pokryla náklady, ktoré sme investovali," hovorí riaditeľ.

SkryťVypnúť reklamu

V Piešťanoch chcú nadštandard najmä mladí

Nadštandardné izby v Nemocnici Alexandra Wintera v Piešťanoch sú vyťažené. "Zatiaľ sú obsadené na 90 až 95 percent," povedala riaditeľka nemocnice Zita Bruncková. Klientmi sú podľa nej najmä pacienti v mladom veku a nemožno hovoriť iba o podnikateľoch. Nadštandardnú izbu majú ortopedicko-traumatologické a pôrodnícke oddelenie, kde nadštandardné služby poskytujú i v pôrodnej sále. Deň pobytu na prvom stojí 400 korún, na druhom 500. V izbe je chladnička, televízor, rádio, varná kanvica, kúpeľňa i toaleta.

V Bystrici je nadštandardná izba iba jedna

Jedna z najväčších nemocníc na Slovensku - Fakultná nemocnica F. D. Roosevelta v Banskej Bystrici - má jedinú nadštandardnú izbu. Dvojmiestna nadštandardná izba je na chirurgickej klinike. V izbe je televízor, pripojenie na internet a samostatné sociálne zariadenie. Pacienti si môžu objednávať stravu podľa vlastného výberu. Cena je 500 korún na deň.

SkryťVypnúť reklamu

Čo by mal vedieť pacient

* štandard je izba so 3 a viac posteľami, za takéto ubytovanie môže nemocnica vyberať najviac 50 Sk na deň,

* pacient musí byť vopred informovaný o cenách nadštandardných izieb,

* nemocnica musí na oddeleniach vystaviť cenník,

* po zaplatení musí nemocnica vystaviť pacientovi doklad o platbe, na ktorom bude uvedené, za čo platil.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME

Komerčné články

  1. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  2. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  3. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  4. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  5. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave!
  6. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  7. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  8. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  1. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  2. Slovensko oslávi víťazstvo nad fašizmom na letisku v Piešťanoch
  3. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  4. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  5. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max
  6. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  7. Ako ročné obdobia menia pachy domácich miláčikov?
  8. Probiotiká nie sú len na trávenie
  1. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor 6 588
  2. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre 6 311
  3. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL 4 712
  4. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max 4 125
  5. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy 3 341
  6. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 2 909
  7. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice? 1 870
  8. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 1 386
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu