Po 85 rokoch spolu včera vo Viedni zasadali rakúska a maďarská vláda. Neznamená to, samozrejme, obnovenie niekdajšieho Rakúska-Uhorska, len symbolické vyjadrenie veľmi dobrých vzťahov dvoch susedných krajín a stredoeurópsku aplikáciu tradície známej z nemecko-francúzskych vzťahov.
"Bolo to prvotriedne pracovné zasadanie," tvrdil rakúsky kancelár Wolfgang Schüssel po dvojhodinovom rokovaní na tlačovke s maďarským premiérom Ferencom Gyurcsányom. Obe vlády sa majú v budúcnosti schádzať každý rok.
Gyurcsány pripomenul, že ak bolo posledné podobné zasadanie v októbri 1918 znamením konca niečoho, súčasné stretnutie je naopak začiatkom procesu pochopenia toho, že rozširujúca sa Európska únia bude efektívna iba vtedy, ak budú jej regióny užšie spolupracovať. V regionálnej spolupráci môže podľa neho Rakúsko zohrať mimoriadnu úlohu, pomôcť tomu, aby "Európa znovu objavila strednú Európu".
Maďarsko-rakúske vzťahy sú od rozpadu spoločného štátu tradične veľmi úzke, a pomerne dobré boli dokonca aj v čase studenej vojny. Ako pripomenul Gyurcsány, Rakúsko prijalo po porážke protikomunistického povstania v roku 1956 až štvrť milióna maďarských utečencov. Maďarsko bolo naopak jedinou kandidujúcou krajinou, ktorá sa v roku 2000 po vstupe krajne pravicovej strany Slobodných do vlády odmietla pripojiť k bruselským sankciám proti Viedni.
Okrem symboliky však spoločné zasadanie prinieslo iba málo konkrétnych výsledkov. Rakúsko aj naďalej trvá na svojich obmedzeniach pohybu pracovných síl z nových členských krajín vrátane Maďarska, podarilo sa iba nepatrne zvýšiť počet pracovných povolení vydávaných maďarským občanom. Ministri oboch vlád podpísali niekoľko medzirezortných dohôd, napríklad na zjednotenie plánov na rozvoj cestnej infraštruktúry v prihraničných regiónoch, či vzájomnom zastupovaní sa konzulátov v zahraničí.
V krátkom čase ide o druhý prípad, keď budapeštianska vláda zasadala spolu s vládou niektorej susednej krajiny. V októbri sa v Bukurešti uskutočnilo spoločné zasadanie vlád Maďarska a Rumunska, považované mnohými komentátormi za prielom v historicky napätých vzťahoch oboch krajín.
(pm)