BRATISLAVA - Ku kritike nového Zákonníka práce sa včera pridala aj Americká obchodná komora na Slovensku, ktorá požaduje odloženie účinnosti nového Zákonníka práce. Jeho uplatňovanie prispeje k zníženiu flexibility pracovnej sily, k spomaleniu rozvoja ekonomiky a aj k nižšiemu prílevu nových investícií na Slovensko. Povedal predstaviteľ komory Gary M. Brown.
Nový pracovný kódex podľa neho vzájomne diskriminuje pracovníkov na základe ich veku, keď zamestnancom, ktorí odpracujú viac ako pätnásť rokov, priznáva o týždeň dlhšiu dovolenku. Zákonník diskriminuje i zamestnávateľov, a to vo vzťahu k zamestnancom pri ukončení pracovného pomeru. Za ďalšie nedostatky Brown považuje znižovanie flexibility pracovného trhu obmedzovaním pracovných zmlúv o polovičnom pracovnom úväzku a úpravu pracovného času a nadčasov.
„Zákonník vytvára podmienky na to, aby tu nebol sociálny zmier,“ povedal člen Asociácie zamestnávateľských zväzov Juraj Borgula. Podľa neho sa predpis snaží preniesť neriešené sociálne otázky na zamestnávateľov. Čo to bude stáť túto spoločnosť?“ zareagoval Borgula. Náklady, ktoré zamestnávateľom vzniknú dodržiavaním nového pracovného práva, odhaduje za celý priemysel na dve miliardy korún. „Tento Zákonník práce je jednoducho zlý a snahy odskúšať ho v praxi sú scestné,“ dodal Borgula.
Podľa člena predstavenstva spoločnosti Volkswagen Bratislava Pavla Nováčka by zákonník mohol spôsobiť problémy veľkým i drobným výrobcom. Zákonníku vyčíta najmä úpravu kolektívnych a pracovnoprávnych vzťahov, pracovného pomeru a vymedzenie pracovného času a času na odpočinok. „ Mal by sa vytvoriť priestor pre širokú diskusiu, v ktorej by mali odznieť hlasy praktikov,“ zdôraznil.
Nový zákonník by sa mal začať uplatňovať v praxi od apríla. (sita)