
ILUSTRAČNÉ FOTO SME – JÁN KROŠLÁK
BRATISLAVA – Španielsko vyzvalo členské i kandidujúce štáty Európskej únie, aby začali spolu riešiť problém domáceho násilia.
To, že túto otázku otvárajú práve Španieli, nie je náhoda. „Španielsko je krajina, kde bolo v minulosti najviac nezamestnaných a chudobných ľudí a kde pretrváva tradičný model rodiny. Aby sa domácim násilím mohli vôbec zaoberať, museli začať meniť myslenie ľudí. Španieli pociťujú bytostnú potrebu hovoriť o týchto problémoch a chceli sa s tým podeliť aj s kandidujúcimi krajinami. Preto nás pozvali na konferenciu, ktorá sa po prvýkrát v dejinách únie sústredila na tento problém,“ hovorí Peter Guráň, riaditeľ sekcie rodiny ministerstva sociálnych vecí a rodiny, ktorý sa nedávno vrátil z konferencie v Španielsku.
Španielsky minister zhrnul nevyhnutné kroky smerujúce k odstraňovaniu násilia do troch bodov. Prvým je vyvolať zvýšenú citlivosť verejnosti prostredníctvom celonárodnej kampane o prevencii pred domácim násilím. Znamená to začať chápať a odsudzovať súkromné násilie rovnako ako trestný čin spáchaný verejne.
Druhým bodom je výchova detí už od materských škôl k tomu, aby sa z generácie na generáciu neprenášali niektoré zaužívané prvky násilného rodinného správania dospelých.
Tretím bodom je ochrana obetí pred násilím a potrestanie násilníkov, k čomu treba vypracovať zákony a vytvoriť sieť ochranných zariadení.
Na Slovensku sa po prvýkrát dostáva definícia domáceho násilia do zákona až v terajšom návrhu novely Trestného zákona.
Podľa Guráňa jeho navrhovatelia vychádzali z rakúskeho modelu. V riešení tohto problému zatiaľ nepokročila ďalej žiadna z postkomunistických krajín. V Európe sú najďalej škandinávske štáty a Benelux.
(ru)