
FOTO – ARCHÍV TASR
Viacerí policajní funkcionári priznávajú, že najväčším problémom polície je korupcia, nedostatok financií a časté striedanie riadiacich pracovníkov, čo mnohí označujú za policajnú vojnu. Nielen o tom sme sa rozprávali s prezidentom policajného zboru PAVLOM ZAJACOM.
Prečo tak málo komunikujete s médiami?
„Je lepšie stretávať sa síce zriedkavejšie, ale mať čo povedať, ako sa opakovať pri častejších stretnutiach.“
Obviňujú vás z rodinkárstva. Dva dni pred tým, ako bol do polície prijatý váš syn, ste zrušili pokyn, že policajti v prípravnej službe nemôžu byť prijímaní do funkcie s dôstojníckou hodnosťou.
„Podľa predpisov musel policajt pred prijatím do funkcie s dôstojníckou hodnosťou absolvovať základné aj špeciálne vzdelanie. To trvalo dva až tri roky, teda neúnosne dlhý čas. Bývalý policajný prezident Pipta si udelil právo dávať výnimky. Potom minister 14. februára 2001 vydal novelu, podľa ktorej už stačilo iba špecializované vzdelanie. Tým sa stal Piptov pokyn zbytočný. Na ustanovenie svojho syna do funkcie som mohol bez problémov ‘dať súhlas‘, ale nechcel som robiť to, čo nemalo oporu v zákone, preto som pokyn zrušil. K tomu, že nebol porušený žiadny zákon, dospela aj inšpekcia. Prípad sa od iných líši iba tým, že ide o môjho syna.“
Čo robia vaše ďalšie dve deti?
„Najstarší syn Peter pracuje v policajnom zbore, v súčasnosti študuje na policajnej akadémii, dcéra Denisa je na materskej dovolenke, pracovala na ministerstve financií.“
Z polície ste odišli v roku 1996 ako šéf inšpekcie ministerstva. Bolo to kvôli vtedajšej vláde?
„Nezáviselo to od vlády. Vedenie ministerstva neakceptovalo moju prácu.“
Pripustíte tvrdenie, že vaša funkcia je politická?
„Nepripustím.“
Vymenuje vás „politicky dohodnutý“ minister vnútra.
„Necítim sa byť v politickej funkcii, aj keď to tak mnohí prezentujú.“
Je normálne, že každý občan sympatizuje s určitou politickou stranou. Vy asi nepoviete, koho budete voliť…
„Mám pocit, že sa správam tak, ako to vyžaduje zákon, a ten vyžaduje byť apolitický. Ak by som bol občan, určite by som vám to povedal. Momentálne nemám jasný názor, koho budem voliť. S mojou funkciou toto rozhodnutie vôbec nesúvisí.“
Blížia sa voľby. Ak sa vymení vláda, je veľmi pravdepodobné, že vás odvolajú. Ste pripravený znovu odísť do civilu?
„V minulosti som už raz zo zboru odchádzal a rodinu som uživil.“
Do konca januára mali všetci nadriadení skontrolovať svojich zamestnancov, či nemajú sklony požívať alkohol. Máte už konkrétne výsledky?
„Výsledky vyhodnocujeme raz za štrnásť dní. Netvrdím, že sa dozvieme o všetkom, ale najväčší problém polície aj tak nie je alkoholizmus.“
Čo je väčší problém?
„Aj to, že v určitom čase naraz odišlo veľa skúsených policajtov a nastúpilo veľa mladých. A nemá ich kto viesť.“
Prečo tá kľúčová generácia odišla?
„Policajti masovejšie odchádzajú zväčša vtedy, keď sa ohlasujú zmeny v predpisoch, ktoré by mali zasiahnuť do sociálnych istôt. Niekedy je to viac-menej fáma a aj vtedy to tak bolo.“
Vráťme sa k alkoholu. Mali kontroly aj nejaký konkrétny výsledok?
„Áno. Krajský riaditeľ z Košíc a aj ďalší dvaja krajskí riaditelia podali návrhy na odvolanie z funkcie.“
Ako ste spokojný so svojím ministrom?
„Pán Šimko je politik, minister vnútra a človek.“
Predtým ste odišli z polície, lebo Krajči nebol spokojný s vašou prácou. So Šimkom ste sa prvýkrát dostali do vážnejšieho názorového sporu, keď ste nesúhlasili, aby policajtov súdili vojenské súdy.
„Politici by si mali vypočuť odborníkov z polície a medzinárodných vzťahov, či je takýto krok nutný. Slovensko je v prípravnom konaní na vstup do EÚ. Rokovania smerujú k tomu, že policajný zbor by nemal byť vojenský organizovaný zbor a nemal by byť budovaný na iných zásadách ako demokratických, čo by v tomto prípade nebolo. Už by ten vývoj nebol transparentný. A druhý prvok, je skutočne toľko závažnej trestnej činnosti policajtov, že by sme potrebovali tie konania urýchľovať? Číslo je rovnaké zhruba päť-šesť rokov.“
Po alkohole je problém aj v materiálno-technickom zabezpečení. Keď občan príde na obvodné oddelenie, vidí dvoch unudených policajtov za starým písacím strojom…
„Niet čo zakrývať, realita je taká a veľmi ma to mrzí. Najmä v Bratislave, ak príde človek na obvodné oddelenie, má pocit, že je všade inde, len nie na polícii. Máme veľký záujem spraviť zmeny v Bratislave tak, aby mala úroveň hlavného mesta. Tu je kriminalita najväčšia.“
Mnohí hovoria, že tu prebieha vojna policajtov, najmä na vysokých postoch. Takéto názory sa ešte rozšírili po tom, ako sa začalo odvolávanie šéfa finančnej polície Stieranku. Existuje táto vojna?
„Vojna policajtov neexistuje.“
Argumentov a scenárov je viac. Napríklad prečo boli na predchádzajúceho policajného viceprezidenta Angyala vypracované dve hodnotenia – negatívne bolo až to druhé. Prečo nebol Angyal schopný riadiť správu kriminálnej a finančnej polície?
„Schopnosť alebo neschopnosť riadiť neposudzuje komisia. Tá dospeje len k určitým záverom. Už za predchádzajúceho policajného prezidenta sa na pána Angyala objavovali sťažnosti, dokonca písomného charakteru. Bol som nespokojný s výsledkami, ktoré dosahovali jeho útvary.“
Terajší prvý viceprezident Spišiak je lepší?
„Po veľmi krátkom čase od jeho nástupu sa objavujú prvé výsledky – konkrétne prípady a nie jednoduché.“
Ste spokojný s doterajšou prácou finančnej polície?
„Práca finančnej polície je trochu zložitejšia. Jedna vec sú odborníci, ktorí ju riadia, druhá vec sú výkonní pracovníci a tretia nie nepodstatná, sú výsledky. Ak si predstavím tie najzložitejšie podvody, mám pocit, že činnosť finančnej polície je neefektívna.“
Prečo finančná polícia nevyriešila ani jednu veľkú kauzu?
„Zodpovednosť za neriešenie veľkých káuz nie je len na pleciach pracovníkov finančnej polície, ale aj na pleciach kriminálnej a úradoch vyšetrovania. Veľký problém je aj v tom, že pracovníci finančnej polície sa nevedia vyrovnať s niektorými novými metódami, lebo ich nepoznajú.“
Klienti B.M.G. už zrejme svoje peniaze neuvidia. Informácia, že finančná polícia sa činnosťou B.M.G. zaoberala od roku 1997, je známa. Samozrejme, tvrdí sa, že dávala podnet na daňové riaditeľstvo, Generálnu prokuratúru, vládu, ale vyzerá to tak, akoby sa čakalo až na tento koniec. Zaoberala sa finančná polícia aj inými nebankovými subjektmi?
„Nemôžem odpovedať. Táto oblasť je v kompetencii prvého viceprezidenta. Ale to, či finančná pri preverovaní zlyhala, je možné preveriť.“
Je informácia, čím sa zaoberá finančná polícia, tajná?
„Ak to je niečo, čo súvisí s výkonom služobnej činnosti, informácia je chránená.“
Budete sa o to osobne zaujímať?
„O to sa osobne zaujíma aj pán minister.“
Teraz ste plukovník. Váš predchodca bol pred odchodom z funkcie povýšený na generála. Myslíte, že aj vy budete povýšený?
„Myslím, že nie, ani po tom netúžim. Pre strop kariéry v polícii nie je hodnosť dôležitá. Skôr skutky a povedomie, ktoré zanecháte v očiach profesionálov, ktorí s vami spolupracujú.“
Odovzdali ste už NBÚ váš bezpečnostný dotazník?
„Platia mi staré previerky, ale odovzdal som aj dotazník.“
Neobávate sa toho, že ste vydierateľný?
„Nerozmýšľal som nad tým, skúste.“