BRATISLAVA – Vládna koalícia sa rozchádza v názore, či klientom nebankových subjektov BMG, AGW a Drukos vyplatiť aspoň časť vkladov, ak tie ohlásia bankrot. Predseda vlády Mikuláš Dzurinda povedal, že mu je ľúto ľudí, ktorí zle investovali svoje peniaze. Za nespravodlivé by však považoval, keby sa ostatní mali poskladať na stratu ľudí, ktorí riskovali.
Marián Mesiarik (SOP) hovorí, že jeho strana bude presadzovať, aby štát vklady uhradil aspoň čiastočne. „Minimálne miliardu zobral štát na daniach z úrokov. Štát dobre vedel, že to nie je celkom férová činnosť a nemôže sa k tomu stavať tak, že sa ho to netýka. Potom by taký štát nemal zmysel.“ Podľa Mesiarika by však pomoc štátu mala byť diferencovaná, lebo niekto už mohol na úrokoch získať aj pôvodnú výšku vkladu.
Minister SDĽ Peter Magvaši sa včera k otázke možného odškodnenia jasne nevyjadril. „Budeme o tom rokovať. Bolo tu veľké riziko, do ktorého občania išli. Bohužiaľ, dali sa oklamať,“ podotkol poslanec SDĽ Vladimír Maňka.
Exminister financií Miroslav Maxon z HZDS povedal, že vláda sa musí touto situáciou zaoberať z hľadiska nedostatočnej legislatívy. Rovnako by sa mala zaoberať myšlienkou, či občanom nenahradiť aspoň časť vkladov. „Mali by zorganizovať predbežné opatrenie, ktoré by zakázalo nakladať s majetkom spoločností, aby prípadný výťažok z konkurzu bol čo najvyšší,“ povedal.
Podpredseda parlamentného výboru pre hospodárstvo, privatizáciu a podnikanie Pavol Prokopovič (SDKÚ) nesúhlasí, aby sa z peňazí všetkých daňových poplatníkov hradili škody občanom, ktorí podstupovali riziko investovania. „Želám občanom, aby o svoje peniaze neprišli, ale bolo by to nespravodlivé,“ myslí si.
Poslanec SMK László Gyurovszky povedal, že na Slovensku je ročne niekoľko tisíc konkurzov a ak by sa mali odškodňovať len nebankové subjekty, čo potom tí ostatní.
Opozičná SNS žiada predsedu parlamentu Jozefa Migaša, aby zvolal mimoriadne snemovanie poslancov. (sp)