nejších situáciách. Slúži im ku cti, že sa nikdy nevzdávajú, vždy pomôžu jeden druhému, a tiež vždy pomáhajú krásnym ženám, aj keď ich pomoc odvedie od úlohy, ktorú majú splniť, a ku ktorej sa potom musia znovu rýchlo vrátiť. Zradná krása, chamtivosť a túžba po moci zas stoja proti mušketierom. Kráľ ich potrebuje, lebo jeho trón vždy niekto ohrozuje. Kráľovná zase preto, že intrigy okolo nej, a jej nádherného náhrdelníka, ju pripravujú o manželovu dôveru. Kardinál Richelieu ich potrebuje ako zdatných protivníkov a nepriateľov, ktorých chce zlikvidovať, aby mohol úplne ovládnuť kráľa, a tým aj Francúzsko. Dumas ich potrebuje, aby čitateľov držal v napätí a ohuroval.
Alexander Dumas vedel majstrovsky zaujať čitateľa svojimi dobrodružnými románmi už v čase ich vzniku. Historicko-dobrodružný román Traja mušketieri vychádzal z pamätí, ktoré sú v skutočnosti zápiskami kapitána jazdy Courtilza de Sandras, ktorý použil práve pseudonym D'Artagnan. Zápisky by iste zapadli prachom, ale Dumas ich urobil nesmrteľnými. Rozšíril dej o ďalších troch mušketierov, zvýraznil úlohu Mylady a vymyslel ďalšie dobrodružstvá - vzťah lorda Buckinghama ku kráľovnej, tiež zápletku s diamantovým šperkom, pre ktorý mušketieri nasadzujú svoje životy, len aby ochránili jej česť.
Historické postavy Ľudovít XIII., Anna Rakúska a ich najväčší protivník kardinál Richelieu určite netušili, že dokonalá fantázia spisovateľa zdramatizuje ich osudy ešte viac, odstráni z nich každodennosť a spraví ich známejšími a nesmrteľnejšími ako ich overené historické činy. Spisovateľská licencia urobila z kardinála predstaviteľa stelesneného zla, a jeho zásluhy na dobytí pevnosti a najmä na zjednotení Francúzska a upevnení jeho medzinárodného postavenia spravila okrajovými. Ani Anna Rakúska v skutočnosti nebola taká bezbranná a nevinná ako v autorovej predstave.
"I traja mušketieri mali mladého kamaráta veľmi radi. Priateľstvo, ktoré spájalo týchto štyroch ľudí, a túžba, aby sa cez deň tri-štyrikrát videli, či už preto, že niektorý z nich mal súboj, buď v služobnej záležitosti, alebo pre číru zábavu, to všetko spôsobilo, že ako tône jednostaj behali jeden za druhým." |
Dumasovi jeho čitatelia nikdy nezazlievajú historické nepresnosti, jeho diela ich tak zaujali, že ho donútili dopísať pokračovanie Traja mušketieri po dvadsiatich rokoch, ešte po desiatich rokoch a Vicomte z Bragelonne.
Dumasa st. pokladajú za najväčšieho spisovateľa dobrodružných románov. Rozsah jeho diela je takmer neuveriteľný, tvorí ho skoro tristo kníh a divadelných hier. Kreol, potomok generála revolúcie, a vnuk markíza a černošky, písal s nadšením, tak ako nadšene vnímal život. Po úspechu svojho syna Alexandra Dumasa mladšieho sa na verejnom vystúpení k nemu prihlásil slovami: "Som najdôležitejší - som autorom autora", hoci nebol najvzornejším otcom. Tak ako vedel žiť, vedel aj písať, aj keď niektorí kritici ho obviňujú, že vytvoril továreň na písanie, napriek tomu, že všetkým svojim knihám konečnú podobu dával sám (aj keď námety bral od iných).
Zlo je vždy potrestané, úloha splnená, zábava v plnom prúde, víno tečie potokom, pekné ženy laškujú s hrdinami. Vtom prichádza posol s ďalšou úlohou pre mušketierov. Hrdinovia dopijú svoju čašu, objímu svoje lásky, nakopnú prispatých a lenivých sluhov a naskakujú na kone. Kráľov príkaz sa musí splniť, dobrodružstvo musí pokračovať, zábava tiež.
Autor: ds