Včera sa v Moskve zišli premiéri Ukrajiny a Ruska - Jurij Jechanurov a Michail Fradkov. Rokovanie prebiehalo za zatvorenými dverami a novinári sa nedočkali ani tradičného krátkeho vystúpenia tlačových hovorcov. Zdroje z ruskej delegácie však oznámili, že Ukrajina síce pokročila v chápaní nutnosti nakupovať plyn za trhové ceny, ale nemieni sa zmieriť s tým, že sa tak má stať už od 1. januára 2006.
Na rokovaní sa zúčastnilo aj vedenie Gazpromu, ktoré zrejme malo pripravený kompromis - pokiaľ by Ukrajina odovzdala kontrolu nad strategickými plynovodmi, dopravujúcimi do Európy 80 percent ruského plynu, Moskve, mohla by docieliť zníženie ceny. Kyjev však na tento variant pristúpiť nechce. Pozorovatelia charakterizujú spor o plyn ako čisto politický. Moskva údajne trestá Kyjev za to, že sa po "oranžovej" revolúcii v minulom roku politicky odklonil od starých spojencov zo sovietskych čias a za hlavný cieľ vyhlásila vstup do EÚ a NATO. Túto teóriu potvrdzuje i fakt, že Rusko sa včera bez väčších problémov dohodlo s lojálnym Bieloruskom na smiešne nízkych cenách za energiu. Kým Ukrajina má platiť 230 dolárov za 1000 metrov kubických, Bielorusko len 46,7 dolára za rovnaký objem.
Na druhej strane špecialisti z Gazpromu argumentujú tým, že na Ukrajine sú spotrebiteľské ceny za plyn najnižšie v Európe, čo bolo doposiaľ umožnené práve "priateľsky nízkymi" tarifami za ruský plyn. Kým na Ukrajine spotrebiteľ zaplatí 36 dolárov za 1000 metrov kubických plynu, v Rusku už 44. Gazprom tak obviňuje Kyjev, že si spokojnosť občanov kupuje za cudzie peniaze. Aj prezident Putin dal nedávno najavo, že Rusko nebude dotovať štát, ktorý sa k nemu obracia chrbtom a dostáva dotácie zo západnej Európy.
Ukrajinskí politológovia sa obávajú, že aféra vážne poškodí prezidenta Viktora Juščenka a bude mať veľký vplyv na marcové parlamentné voľby na Ukrajine. Dôsledkom by mohol byť vyostrenie rozkolu medzi prozápadným východom a proruským západom krajiny. Podľa politológov sa Rusko snaží zvýšiť cenu za plyn do parlamentných volieb na Ukrajine a znížiť tak šance priaznivcov Juščenka. Ukrajina naopak dúfa, že sa zvýšenie uskutoční až po voľbách. Experti však upozorňujú na chybné prognózy oboch strán - zvýšenie cien povedie podľa nich totiž k výbuchu protiruských nálad a nacionalistických pozícií na Ukrajine a k posilneniu Juščenka a jeho tímu.
Poradca ruského prezidenta pre vzťahy s EÚ Sergej Jastržembskij včera vyzval štáty únie, aby sa na spore o plyn začali vo vlastnom záujme zúčastňovať, keďže únia nedávno udelila Ukrajine status trhového hospodárstva.
Autor: Petra Procházková - agentúra Epicentrum pre SME