Štipendiá a pôžičky sa ujdú desatine študentov

Asi pätina študentov si náklady na vysokoškolské štúdium hradí vlastnými silami - prácou popri štúdiu. Niečo vyše šesť percent vysokoškolákov má pôžičku zo Študentského pôžičkového fondu. Takmer štyri percentá štipendium. Zvyšným sedemdesiatim percentám .


FOTO – ARCHÍV



Asi pätina študentov si náklady na vysokoškolské štúdium hradí vlastnými silami - prácou popri štúdiu. Niečo vyše šesť percent vysokoškolákov má pôžičku zo Študentského pôžičkového fondu. Takmer štyri percentá štipendium. Zvyšným sedemdesiatim percentám hradia výdavky na štúdium rodičia. Podľa Výskumného ústavu práce, sociálnych vecí a rodiny musia vytiahnuť z vrecka od 2881 korún mesačne (ak býva študent doma) do 3818 (ak býva na internáte).

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Štipendiá a pôžičky sú nízke

a pre málo študentov

SkryťVypnúť reklamu

Na webovej stránke ministerstva školstva sa však dočítate: „Slovensko sa na základe historického vývoja radí ku krajinám, kde štát má vysoký podiel zodpovednosti za financovanie vysokého školstva, vrátane poskytovania potrebnej sociálnej podpory študentom.“ (pozri Ako štát podporuje študentov). Oproti európskym krajinám sú však pôžičky a štipendiá na Slovensku nielen smiešne malé, ale aj poskytované malému počtu študentov.

Najnižšia výška štipendia je v Belgicku, asi 43 000 korún, najvyššia v Rakúsku - 150 000 korún ročne. U nás priemerne 10 000 korún.

Najviac štipendií a pôžičiek udeľuje Veľká Británia (pozri graf na 16. strane). V školskom roku 1995/1996 dostalo vo Veľkej Británii štipendium 96 percent študentov a pôžičky 59 percent študentov. U nás dostalo štipendium jedno percento a pôžičky sedem percent študentov.

SkryťVypnúť reklamu

Nepokrývajú celé náklady

na štúdium

Ak keď aj slovenský študent dostane pôžičku alebo štipendium, ešte nemá vyhraté. Nestačia totiž na to, aby z nich „vyžil“. Sociálne štipendiá pokrývajú len asi štvrtinu až tretinu priemerných životných nákladov študenta. Pôžičky o niečo viac ako polovicu. Dnes štát ponúka pre takmer stotisíc študentov asi 5000 pôžičiek. Hoci sa to zdá málo, toto číslo zhruba zodpovedá záujmu študentov.

„Počet žiadostí je len približne dvojnásobný, čo nepredstavuje ani 10 percent študentov,“ povedal pre SME štátny tajomník ministerstva školstva Martin Fronc. „Dôvodom malého záujmu sú kritériá poskytovania pôžičiek, ale najmä, že slovenská spoločnosť je konzervatívna a ľudia nie sú naučení brať si pôžičky na štúdium a takto investovať do vzdelania.“

SkryťVypnúť reklamu

Príspevky na ubytovanie

a stravovanie

Do systému sociálnej podpory študentov patria aj ubytovacie a stravovacie služby. Ani túto pomoc štátu však študenti veľmi nevyužívajú. Ubytovacie kapacity stačia len pre asi polovicu vysokoškolákov, navyše pre dlhotrvajúci nedostatok peňazí strácajú na kvalite.

Problémy majú aj školské jedálne. Štát síce stravu študentov dotuje, záujem o ňu je však z roka na rok menší. Od roku ‘89 klesol počet vydaných obedov na jedného študenta za jeden rok zo 140 na 27. Niekomu jednoducho nechutí, iní zase nemajú čas sa počas vyučovania vracať na internát na obed.

Odborníci z Inštitútu pre dobre spravovanú spoločnosť tvrdia, že systém sociálnej podpory študentov má dva problémy: „Sociálne štipendiá sú nízke a dostupné len malému počtu študentov. A študentské pôžičky nemajú žiadne sociálne obmedzenia a slúžia tak aj na dotáciu študentov z lepších rodín.“

SkryťVypnúť reklamu

Od 1. apríla novela

Nedostatky v sociálnej oblasti vidí i podpredseda vlády pre ekonomiku Ivan Mikloš.

Možno i preto ministerstvo školstva v týchto dňoch prichádza s návrhom novely vyhlášky o poskytovaní štipendií - sociálne štipendiá má dostávať viac študentov, mali by byť i vyššie. Novela by mala začať platiť od 1. apríla.

„Našou snahou je, aby sociálne štipendium v budúcnosti dostávalo asi 15 percent študentov,“ povedal pre SME Oldrich Bránecký z ministerstva školstva.

Podľa inštitútu však novela problém nevyrieši: „Stále totiž pôjde o relatívne nízke sumy, a najmä s výrazne obmedzeným rozsahom poberateľov.“

SOŇA REBROVÁ

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME

Komerčné články

  1. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  2. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  3. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  4. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  5. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave!
  6. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  7. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  8. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  1. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  2. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  3. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max
  4. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  5. Ako ročné obdobia menia pachy domácich miláčikov?
  6. Probiotiká nie sú len na trávenie
  7. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  8. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave!
  1. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor 6 316
  2. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre 5 820
  3. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL 4 685
  4. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 3 226
  5. Do čoho sa oplatí investovať: zateplenie, čerpadlo či okná? 2 739
  6. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max 2 362
  7. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 1 746
  8. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice? 1 553
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu