BRATISLAVA - Hlavné mesto už tri roky ponúka zdravotne postihnutým len jediný nízkopodlažný autobus. Spája Vojenskú nemocnicu s nemocnicou a Národným onkologickým ústavom na Kramároch. V službách pre imobilných ľudí ju ďaleko predbehli Košice, nestačí Prahe ani ďalším väčším českým mestám.
Bronislav Weigl z Dopravného podniku Bratislava hovorí, že situácia sa na budúci rok zmení. "Vypísali sme súťaž na autobusy za 200 miliónov, podmienkou bolo, že musia byť nízkopodlažné. Suma by mala stačiť asi na 22 autobusov, mohli by sme s nimi budúci rok obsadiť dve-tri linky," povedal.
V Košiciach má dopravný podnik štyri nízkopodlažné električky, ktoré chodia cez celé mesto, od časti Nad jazerom, cez Staré Mesto, po časť Sever. Ktorý spoj je bezbariérový, oznamuje cestovný poriadok, jazdí asi raz za hodinu. Ondrej Turis hovorí, že v pláne majú generálnu opravu starých električiek, ktoré by sa mali stať bezbariérovými.
V meste je aj 38 nízkopodlažných autobusov. Navyše, košickým zdravotne postihnutým ponúka služby aj Košická únia vozičkárov - Nezávislý život, 24 hodín denne si môžu objednať špeciálne taxíky, do ktorých sa zmestí aj vozík.
Pražský dopravný podnik práve tento týždeň začal testovať novú nízkopodlažnú električku, jazdí tu 175 nízkopodlažných autobusov na 21 linkách, 22 z 50 staníc metra má bezbariérový vstup.
Bezbariérové električky a autobusy premávajú aj v Ostrave, tamojší dopravný podnik hovorí, že sú aj ekonomicky výhodné, pretože cestujúci rýchlejšie nastúpia, zvyšuje sa "obežná rýchlosť" a treba menej autobusov. (haj)