Po šiestich dňoch rokovaní Svetovej obchodnej organizácie sa možno schyľuje k dohode. Demonštranti v uliciach Hongkongu nesúhlasia. FOTO - ČTK/AP |
HONGKONG - Členovia Svetovej obchodnej organizácie sa v nedeľu po šiestich dňoch náročných rokovaní v Hongkongu zhodli na návrhu dohody, ktorý počíta so zrušením subvencií na vývoz poľnohospodárskych produktov bohatých štátov do roku 2013. Dotácie na vývoz bavlny by sa pritom mali zrušiť už do konca tohto roka. Členovia WTO tak podľa návrhu dosiahli kompromis v kľúčovej poľnohospodárskej otázke, ktorá doteraz brzdila rokovania.
Komisár Európskej únie pre obchod Peter Mandelson považuje najnovší návrh dohody Svetovej obchodnej organizácie zrušiť subvencie do roku 2013 za prijateľný. Mandelson však dodal, že cesta k dokončeniu agendy z Dohy, teda liberalizácie svetového obchodu, je ešte dlhá. "Budeme naďalej požadovať, aby sa ostatní posúvali s nami v každom kroku, každom znížení, až kým všetky formy exportných subvencií nebudú zrušené," uviedol v nedeľu Mandelson. Dodal, že súhlas únie zrušiť agrodotácie je podmienený podobnými reformami v ostatných štátoch.
Európska únia doteraz odolávala tlaku ostatných štátov a odmietala stanoviť presný termín zrušenia agrodotácií, až kým USA, Kanada, Austrália a Nový Zéland nezrušia svoju formu podpory pre farmárov. EÚ ročne vynaloží na exportné subvencie približne 2,7 miliardy eur. Eurokomisár pre poľnohospodárstvo Mariann Fischer Boel vyhlásil, že návrh dohody by si vyžiadal aj rozsiahlu reformu americkej agropolitiky, zvlášť v oblasti proticyklických platieb, ktoré pomáhajú americkým farmárom kompenzovať dosah výkyvov cien obilia.
Peter Mandelson ďalej vyhlásil, že návrh dohody WTO nie je postačujúci v oblasti priemyselného tovaru. Niektoré štáty tiež nesúhlasia s otvorením trhov pre tovar najchudobnejších štátov sveta bez dovozných obmedzení. "Je to hanba, že najbohatšie štáty vo WTO, s výnimkou EÚ, nedokážu spraviť niečo navyše pre najchudobnejšie krajiny sveta," povedal Mandelson. Ide najmä o USA, ktoré nechcú otvoriť svoj trh pre cukor a niektoré druhy textilu z chudobných štátov, a Japonsko, ktoré má podobný problém s ryžou.
(sita, reuters)