Chicago 25. februára (TASR) - Chicago vďačí za svoju slávu architektúre, hudbe, ba dokonca aj gangstrovi Al Caponemu, ale už čoskoro si toto mesto na brehu Michiganského jazera pravdepodobne získa celosvetový obdiv aj vďaka láske tunajších obyvateľov k literatúre. Organizátori nezvyčajného čitateľského projektu chcú totiž vyzvať všetkých Chicagčanov, aby v rovnakom čase čítali tú istú knihu.
Je preto možné, že už o niekoľko týždňov sa v metre, vo výťahoch úradov či v parku objavia ľudia, ktorí budú mať v ruke dielo držiteľa Nobelovej ceny za literatúru z roku 1986 Elieho Wiesela: Night (Noc). A potom, zhruba v polovici apríla, kníhkupectvá a verejné knižnice pozvú všetkých čitateľov, aby si prišli o knihe, ktorá opisuje hrôzy holokaustu, podiskutovať. Očakávajú, že besedu na túto tému si nenechajú ujsť tisíce obyvateľov mesta.
"V budúcnosti by sme chceli ponúknuť obyvateľom mesta čítanie jednej knihy dvakrát ročne," uvádza Mary Dempseyová, pracovníčka verejnej knižnice, ktorá riadi celý projekt s názvom: Jedna kniha, jedno Chicago. Je to skutočne ambiciózny nápad.
"Chceli by sme, aby sa ľudia zblížili prostredníctvom literatúry. Úplne cudzí ľudia zrazu diskutujú o knihe. Nie je to nádherná myšlienka?" pýta sa Dempseyová.
Zdá sa, že obyvatelia Chicaga sú skutočne ochotní čítať aj diskutovať. Pri prvom takomto projekte, ktorý sa konal vlani na jeseň, ľudia zaplavili kníhkupectvá, aby si kúpili dielo Herpera Leeho, nositeľa Pulitzerovej ceny za rok 1961: To Kill A Mockingbird (Zabiť drozda mnohohlasného), v ktorom opisuje rasizmus v malom meste v 30. rokoch minulého storočia.
Približne 7000 ľudí si túto knihu vypožičalo v knižnici a školy aj univerzity ju zaradili na zoznam povinného čítania. Margot Burková, hovorkyňa projektu Jedna kniha, jedno Chicago, odhaduje, že To Kill A Mockingbird si prečítali desaťtisíce ľudí.
K úspechu jesenného čítania zrejme významnou mierou prispel aj výber knihy.
"Už roky som nič neprečítal. A zrazu som si uvedomil, koľko radosti čítanie prináša. Som pripravený na ďalšiu knihu," napísal spokojný čitateľ pracovníkom knižnice.
Ďalší milovník kníh ocenil význam celého projektu pre zbližovanie obyvateľov mesta: "Zrazu vnímam svojich susedov úplne inak," priznal.
Tento projekt dorazil do Chicaga zo západného pobrežia USA, konkrétne z mesta Seattle, ktoré v roku 1998 vyzvalo svojich obyvateľov, aby sa "vrhli" na jednu knihu. Táto myšlienka mala nezvyčajný úspech a čoskoro ju prebrali aj iné mestá.
Iniciátori čitateľského krúžku zo Seattlu dokonca uverejnili akési smernice celého postupu na internete, kde krok za krokom opisujú, ako celú akciu naplánovať a ako ju uviesť do života.
Chicago po jesennom prvom pokuse vypracovalo hodnotiacu správu, ktorú uverejnilo na internete vrátane nákladov. Mesto táto akcia stála 37.000 dolárov.
"To nie je veľká suma za zblíženie celého mesta. No nie?" konštatuje Dempseyová.