Najväčší rivali Tony Blair a Jacques Chirac sa včera snažili nájsť spoločnú reč. FOTO - REUTERS
BRUSEL - Napínavá dráma o niekoľkomiliardový rozpočet Európskej únie na pozadí temnej bruselskej oblohy sa odvíjala takmer ako klasické divadlo: mala pár zdĺhavých dejstiev s niekoľkými zvratmi, a až do popoludnia ťažko odhadnuteľné finále.
Prológom bolo dopoludňajšie rokovanie britského premiéra Tonyho Blaira s vybranými štátnikmi. Blair znova skúmal svoje šance na dohodu s Francúzskom, ale tiež do značnej miery rozhodujúcim Nemeckom. Pokračoval s Fínskom, Rakúskom, Gréckom, Maďarskom, Poľskom a Švédskom. "Potreboval si osviežiť jednotlivé postoje, kde jednoducho stojíme," hlásil Blairov hovorca Tom Kelly.
Slovensko a Česko sa v tom čase ocitli pri horúcich rokovaniach o veľkom európskom rozpočte na roky 2007 až 2013 tak trocha na vedľajšej koľaji. Boli totiž jedinými štátmi, ktoré britský návrh považovali už v prvý deň summitu za dobrý a chceli ho podporiť, a tak sa s nimi už nemuseli viesť usilovné rokovania ako s Poliakmi, či podobne problematickými Francúzmi.
Najväčší nespokojenec Poľsko si včera ráno povedal o ďalších 3,5 miliardy eur, Maďarsko o 1,5 miliardy. To Briti odmietli. K Poliakom sa Británia podľa diplomatov vyjadrila, že "nie sú priveľmi skúsení". Nová poľská vláda je pri moci len niekoľko týždňov a na európskej scéne si počína podľa mienky diplomatov netakticky, teda až priveľmi rezolútne. Ani pobaltské krajiny neostali pozadu s krikom typu: zaslúžime si viac peňazí, únia by mala byť solidárna. Vývoj celého dopoludnia nenaznačoval prielom, skôr naopak. Nikto zo štátnikov nepochyboval o tom, že dohoda je potrebná. Pokiaľ by sa premiéri a prezidenti v Bruseli nedohodli, bolo by ohrozené fungovanie únie a najmä nové členské štáty by prišli o veľa peňazí. Stále chýbal sľúbený, už tretí návrh Veľkej Británie, ktorá je v tomto polroku predsedníckou krajinou.
Až okolo pol štvrtej prišiel prvý prielom. Ako blesk sa medzi novinármi začala šíriť správa, že nemecká kancelárka Angela Merkelová je ochotná prihodiť až desať miliárd eur. A Briti by pridali ďalšie tri miliardy. Peniaze by išli plošne v prospech nových členov, čím by sa aspoň čiastočne uspokojili ich požiadavky. Stále sa však nevyriešil spor medzi Francúzskom a Britániou o celkovej reforme rozpočtu. "To je kritický moment, na ktorom ešte môže všetko skrachovať," obával sa diplomatický zdroj.
V podvečer sa všetci štátnici znovu zišli v jednej miestnosti, čakali na konečný britský návrh. Podľa diplomatov mal byť už posledný v štýle "ber alebo nechaj tak". Samotné finále bolo stále nebezpečne otvorené.
Rozpočet zachraňovala žena
Európsky rozpočet včera zachraňoval nováčik a - žena. Nemecká kancelárka Angela Merkelová, ktorá je v jednom z najvplyvnejších európskych úradov necelý mesiac, sa stala neoficiálnym zmierovateľom najradikálnejších súperov: predsedajúcej Británie, ktorá chcela siahnuť na peniaze francúzskym poľnohospodárom, a Francúzska, ktoré chcelo na oplátku od Britov, aby sa vzdali svojich vymožeností - teda rabatu.
Merkelová, ktorá sa pred necelým mesiacom nesmelo predstavovala svojim mužským kolegom v krajinách únie, sedela včera podľa agentúrnych správ na všetkých bilaterálnych stretnutiach a sebavedomo viedla rokovania spolu s premiérom Blairom a prezidentom Chiracom. Poobede to bola ona, kto priniesol pohyb do stagnujúcich rokovaní. Navrhla zvýšiť európsky rozpočet o 13 miliárd, z toho desať by do pokladnice zaplatili Nemci.
Zvyšok únie jej nápad privítal, na vavríny však ešte bolo privčas. Rokovania pohla z mŕtveho bodu, do cieľa však ešte bolo ďaleko. (mim)
Rozpočet sa včera pokúšala zachrániť novým návrhom Angela Merkelová, ktorú privítal predstaviteľ EÚ pre zahraničnú politiku Javier Solana. FOTO - REUTERS