Pred rokom sa v Spojených štátoch zobrali Eric Ethington (vľavo) a Doug Okun (vpravo). Na obrade boli aj so svojimi deťmi - dvojčatami Sophiou Rose a Elizabeth Ruby. Za manželov sa považovali už dlho pred sobášom, keďže žili spolu osem rokov. FOTO - TASR/AP
BRATISLAVA - Českí poslanci včera schválili zákon o registrovanom partnerstve. Podarilo sa to na šiesty pokus, zákon podporila vládna ľavicová ČSSD, komunisti a liberálna strana Únia slobody, proti boli KDÚ-ČSL a pravicová ODS.
Zákon neumožňuje adopciu, homosexuálnym párom však priznáva iné práva, ktoré majú manželia, ako napríklad možnosť informovať sa o zdravotnom stave partnera či dediť. Nový stav budú mať zapísaný v občianskom preukaze.
Na to, aby zákon vstúpil do platnosti, musí ho ešte schváliť Senát, tam má väčšinu ODS. Predseda Senátu Přemysl Sobotka z ODS očakáva, že v hornej komore by jeho stranícki kolegovia mohli zákon nadpolovičnou väčšinou podporiť.
"Je to výborné, otázkou však je, či sa to podarí schváliť aj v Senáte," povedal Marián Vojtek zo slovenského združenia Ganymedes - Hnutie za rovnoprávnosť homosexuálnych občanov Slovenska. Na Slovensku schválenie takéhoto zákona neočakáva, kým bude vládnuť pravicová vláda, v ktorej je KDH. Verí však, že raz sa to podarí.
Slovenskí poslanci sa zákonom o registrovanom partnerstve zaoberali len jediný raz. Predložil ho v roku 2002 poslanec SDĽ Milan Ištván.
Rozhodnutie českého parlamentu je podľa neho nielen o rešpektovaní ľudskej dôstojnosti, ale pomôže homosexuálnej komunite aj v každodennom živote. Ľutuje, že dnešný slovenský parlament, opozícia aj koalícia, je príliš konzervatívny.
Pomohlo by podľa neho, keby sa objavil "mienkotvorca", teda osobnosť kultúrneho života, ktorá by sa snažila tejto komunite pomôcť.
Súčasná vláda sa homosexuálnej komunite nesnaží pomôcť. Aj pri prijímaní antidiskriminačného zákona ho ministri za KDH odmietali najmä preto, že mal hovoriť aj o nediskriminácii na základe sexuálnej orientácie. Nakoniec sa im podarilo čiastočne uspieť, keď zákon zakazuje diskrimináciu homosexuálov len v oblasti pracovnoprávnej, kým diskrimináciu podľa pohlavia, veku, náboženskej príslušnosti či etnicity zakazuje aj v oblasti sociálnych služieb, zdravotníctva, či prístupu k tovarom a službám.
V čase prijímania antidiskriminačného zákona KDH uvažovalo, že predloží ústavný zákon o ochrane tradičného manželstva.
Minister vnútra Vladimír Palko a spravodlivosti Daniel Lipšic (obaja KDH) minulý rok v Bruseli vetovali aj návrh, aby krajiny Európskej únie navzájom uznávali registrované partnerstvá.
"Slovensko sa ako jediná krajina postavilo proti tomu, že pôda únie bude zneužitá na kultúrnu revolúciu proti tradičnej rodine," vyhlásil minister Palko.
Pôvodný návrh zákona o rodine, ktorý bol prijatý tento rok, sa tváril, že registrované partnerstvá vo svete existujú, keď hovoril, že na Slovensku nemôže uzavrieť manželstvo ten, kto už je ženatý, alebo uzavrel v zahraničí registrovaný zväzok. Po námietkach rezortu vnútra aj toto ustanovenie zo zákona vypadlo.
(haj, čtk)