sumu pre chudobnejšie krajiny únie.
Do úlohy záchrancu rozpočtu sa nakoniec pasovalo Nemecko. Návrh kancelárky Angely Merkelovej zvýšiť rozpočet o 13 miliárd oproti britskému návrhu 849 miliárd eur mal úspech, keďže išlo o peniaze, ktoré by nakoniec dostali nespokojní noví členovia.
Vďaka tomuto zlomu začali byť politici podvečer podstatne optimistickejší. Luxemburský premiér Juncker povedal, že rokovania sú "na dobrej ceste k dohode". Dokonca aj poľský premiér Kazimierz Marcinkiewicz, ktorý vytrvalo hrozil vetom, vyhlásil, že "sme výrazne bližšie ku kompromisu".
Slovensko sa ocitlo na okraji tvrdých rokovaní. Premiér Mikuláš Dzurinda patril medzi najhorlivejších zástancov návrhov z dielne britského premiéra Tonyho Blaira, čím si pohneval Poliakov.
Podľa analytika Centra pre európsku politiku Johna Palmera však postup Slovenska nebol na rokovaniach ničím výnimočný. "Slovensko dostalo prísľub na viaceré svoje konkrétne požiadavky vrátane príspevku na odstavenie jadrovej elektrárne, či lepšie podmienky na čerpanie eurofondov, takže je len logické, že nahlas prejavuje svoju podporu návrhu predsedníctva," povedal.
Autor: JOHANNA GROHOVÁLUCIA KUBOŠOVÁ, Brusel