V prvom tendri išlo o 118 záchranárskych staníc, do druhého ich zostalo sto. FOTO - ARCHÍV SME |
BRATISLAVA - Syn poslanca Miroslava Abelovského je členom správnej rady spoločnosti, ktorá bude prevádzkovať dve záchranné zdravotnícke stanice. Abelovský hovorí, že tender na prevádzku záchraniek, ktorý vypísalo ministerstvo zdravotníctva, neovplyvňoval. Nezisková organizácia Vaše zdravie, kde je aj jeho syn, získala prevádzku záchranky vo Zvolene a v Krupine.
"Ani som nevedel, že niečo také prebieha. Až neskôr som sa dozvedel, že získali dve stanice," hovorí nezávislý poslanec Abelovský. Po odchode z HZDS hlasuje v parlamente s vládnou koalíciou a podporil aj Zajacovu zdravotnícku reformu. Rozumie tomu, že ľudia si môžu spájať tieto veci, ale nevie, čo by s tým mal robiť. "Veľmi ma podceňujú, ak si myslia, že by som sa angažoval v takýchto banalitách. Nerozumiem, že sa všetko hneď musí spájať s nejakou intervenciou."
Opozičný Smer dlhodobo kritizuje koalíciu, že v záujme prežitia si kupuje podporu nezávislých poslancov. Poslanec a tieňový minister zdravotníctva Smeru Pavol Paška hovorí, že na Slovensku nič nie je náhoda. "Minimálne to nevyzerá dobre a môže ísť o podozrenie z lobingu," myslí si. V spoločnosti Vaše zdravie však okrem Martina Abelovského pôsobí aj Jozef Ježík, ktorý je poslancom župy za Smer.
Politici koalície nevidia žiadny problém. Šéf zdravotníckeho výboru Ján Bielik z KDH povedal, že každý má právo voľne interpretovať súvislosti. "Ak sa ukáže, že to bolo ovplyvnené, potom by mohlo ísť o získanie nenáležitej výhody, ale ja o tom nemám žiadne informácie."
Poslanec SDKÚ Jaroslav Ivančo povedal, že "nikto si nemôže dovoliť hazardovať so zdravím tak, že bude vydávať licencie na záchranky klientelisticky". Vôbec by to nevnímal ako príklad kupovania poslancov.
Ministerstvo zdravotníctva nepripúšťa žiadne uprednostňovanie vo výberovom konaní a odmieta aj akékoľvek spochybňovanie výberovej komisie. "Kritériá sú prísne a platia bez výnimky pre každého," povedal Farkašovský. Neúspešných informovala o výsledku výberová komisia. Nezverejnila ich však preto, aby "sme ich nediskvalifikovali z prípadnej účasti v ďalšom výberovom konaní".
Ministerstvo zdravotníctva na webe zverejnilo 32 víťazov, ktorí budú prevádzkovať 118 záchranárskych staníc. Z nich je 16 nemocníc, zvyšok sú súkromné firmy. Nemocnica v Michalovciach sa taktiež uchádzala o prevádzkovanie záchranky, v tendri neuspela. Riaditeľ Dalimír Zobka povedal, že komisia ako dôvod uviedla, že nemocnica neplatí odvody do Sociálnej poisťovne. "V kritériách bolo uvedené, že nemocnica nemôže byť v exekučnom konaní a v tom nie sme," povedal. Nemocnica sa bude uchádzať o stanice v druhom kole.
Najväčšie zmeny v prevádzkovateľoch záchraniek sú na východnom Slovensku. Tam aj najviac staníc získala spoločnosť Prvá záchranná, ktorá je členom skupiny Penta.
Ministerstvo zdravotníctva vypíše druhé kolo tendra, neobsadených ešte zostalo okolo 100 staníc.
(sp, dro)