Policajti odhalili korupciu na súde

BRATISLAVA, BANSKÁ BYSTRICA - Úrad boja proti korupcii včera zverejnil ďalší prípad, ktorý ukazuje na korupčnú sieť v súdnictve. Vo väzbe sa ocitli dvaja prokurátori z Okresnej ...

BRATISLAVA, BANSKÁ BYSTRICA - Úrad boja proti korupcii včera zverejnil ďalší prípad, ktorý ukazuje na korupčnú sieť v súdnictve. Vo väzbe sa ocitli dvaja prokurátori z Okresnej prokuratúry v Lučenci - Milan Valach a Ondrej Guláš, a advokát z Lučenca Jozef M.

Polícia odhalila štyri prípady, keď za státisícové úplatky vybavovali obvineným zastavenie vyšetrovania, miernejšie rozsudky alebo odpustenie trestu.

Valach je vo väzbe už niekoľko týždňov, Guláša a advokáta zatkli v stredu.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Na prípade pracovali policajti z Banskej Bystrice od jari. Vtedy dostali informáciu o korupcii a začali prokurátorov i advokáta sledovať a odpočúvať. Ako prvý odhalili prípad, keď si prokurátor pýtal peniaze za zrušenie rozsudku v prípade obvinenia za smrteľnú dopravnú nehodu.

SkryťVypnúť reklamu

Policajti nechcú presne povedať, ako na prípad prišli, tvrdia však, že majú dostatok dôkazov. Kľúčové sú svedecké výpovede ľudí, ktorí uplácali. Tí sa neprihlásili sami, ale policajti im ponúkli, že ak budú svedčiť, táto poľahčujúca okolnosť im môže zmierniť trest na súde. Ponúkli im napríklad aj podmienečné zastavenie trestného stíhania. Všetko so súhlasom prokurátora.

Svedkov presvedčili - a svedecké výpovede sú v takýchto prípadoch najdôležitejšie.

Policajti neboli pri samotnom odovzdávaní peňazí, korupciu vraj vedia dokázať. Advokát podľa informácií SME napríklad zaúčtoval úplatok ako taxu za obhajovanie vo svojom účtovníctve. Chýbali mu však na to potrebné dokumenty.

Minister spravodlivosti Daniel Lipšic je rád, že konečne sa začala v justícii odhaľovať korupcia, ktorá je vysoká a že sú za ňu stíhaní už "dvaja sudcovia a dvaja prokurátori". Teraz sa podľa Lipšica ukazuje aj veľký význam vzniku Špeciálnej prokuratúry, Špeciálneho súdu aj Úradu boja proti korupcii.

SkryťVypnúť reklamu

V prieskume z roku 2003 sa až 11,5 % opýtaných priznalo, že na súde nechali nejakú pozornosť. Podľa prieskumu ÚVVM z roku 2002 je oblasť súdnictva tretia najskorumpovanejšia. Minister spravodlivosti Daniel Lipšic upozorňuje, že odhaľovanie korupcie v justícii je veľmi ťažké, lebo ide o ľudí s právnickým vzdelaním. "Vyžaduje to veľmi dobré plánovanie akcie, aby bola zabezpečená spôsobom, ktorý bude na súde nepriestrelný," povedal.

Advokát Jozef M. bol v 70. rokoch predsedom Okresného súdu v Lučenci. "Jožo bol vždy skôr taký poslíček, nebol aktívny. Nemyslím si, že by to vymyslel a organizoval. Nebol na to odkázaný. Je to majetný človek zo starej lučenskej rodiny a jeho manželka je notárka," povedal jeden z banskobystrických sudcov.

SkryťVypnúť reklamu

Prokurátor Valach robil na prokuratúre roky dopravu a všeobecnú agendu, kedysi bol námestníkom okresnej prokuratúry. Generálny prokurátor ho ešte v máji pre prieťahy v konaní postavil mimo služby.

Na Slovensku zatiaľ nebol za prijímanie úplatku právoplatne odsúdený žiadny sudca ani prokurátor, v tomto roku sa však začalo trestné stíhanie proti viacerým.

Prezident Združenia sudcov Slovenska Juraj Majchrák víta každý prípad odhalenej korupcie a právoplatného odsúdenia ako veľkú výstrahu.

Kritizuje však ich zverejňovanie, keď v niektorých prípadoch je sudca verejne označený za podozrivého na základe informácií ľudí z podsvetia a potom sa to nepotvrdilo.

Majchrák si myslí, že ak sa vyskytne na súde korupcia, sudca sa nenechá podplatiť neznámym človekom. Spravidla ide o človeka z právnického prostredia, niekoho známeho z trojuholníka advokát, prokurátor, sudca.

SkryťVypnúť reklamu

Podľa Majchráka sa však stáva aj to, že advokát povie klientovi, že je to pre sudcu, ale v skutočnosti sa úplatok k sudcovi nikdy nedostane.

Štyri prípady, ktoré polícia odhalila

V prvom odhalenom prípade žiadal prokurátor Milan Valach úplatok spolu 320-tisíc za to, že zabezpečí obvinenému za smrteľnú dopravnú nehodu odklad nástupu trestu a zrušenie rozsudku. Pre "kompetentných malo ísť "300-tisíc, 20-tisíc pre advokáta Jozefa M. Prípad nie je právoplatne uzavretý, Generálna prokuratúra podala mimoriadny opravný prostriedok.

Prokurátor Valach v druhom prípade sľúbil policajtovi Jánovi V. 10-tisíc za to, že do spisu o nehode podnikateľa Pavla P. založí negatívny výsledok dychovej skúšky na alkohol a ako príčinu nehody uvedie lesnú zver. To všetko napriek tomu, že podnikateľ pil a nehodu spôsobil opitý. Obvinení sú aj podnikateľ, aj policajt.

SkryťVypnúť reklamu

V treťom prípade figuruje advokát Jozef M. Od rodiny obžalovaného z ublíženia na zdraví žiadal a prijal úplatok 100-tisíc korún. Peniaze pýtal za to, že na Okresnom súde v Lučenci vybaví najnižší možný trest. Okresný súd tak aj rozhodol. Polícia žiadneho sudcu neobvinila. Po okresnom súde však na základe odvolania rozhodoval ešte Krajský súd. Pred rozhodovaním si advokát vypýtal ďalších 50-tisíc, ktoré aj prijal. V tomto prípade Krajský súd nerozhodol podľa jeho želania a trest ešte zvýšil.

V poslednom prípade spolupracoval advokát Jozef M. pri korupcii s prokurátorom Ondrejom Gulášom. Spolu sa im podarilo zastaviť za 50-tisícový úplatok trestné stíhanie obvineného z podvodu. Stalo sa to tak, že prokurátor Guláš, ktorý prípad dozoroval, donútil vyšetrovateľov svojimi návrhmi prípad zastaviť. Guláš síce najprv podal obžalobu, na naliehanie advokáta ju však stiahol a prikázal polícii prípad vyšetrovať. Potom tvrdil, že spis je neúplný, neskôr, že nejde o trestný čin, ale o obchodno-právny vzťah. Nakoniec navrhol trestné stíhanie zastaviť. (mož)

SkryťVypnúť reklamu

Autor: MONIKA ŽEMLOVÁDANIEL VRAŽDAROMAN PATAJ

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME

Komerčné články

  1. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  2. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  3. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  4. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  5. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave!
  6. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  7. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  8. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  1. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  2. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  3. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max
  4. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  5. Ako ročné obdobia menia pachy domácich miláčikov?
  6. Probiotiká nie sú len na trávenie
  7. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  8. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave!
  1. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor 6 344
  2. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre 5 912
  3. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL 4 690
  4. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 3 169
  5. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max 2 751
  6. Do čoho sa oplatí investovať: zateplenie, čerpadlo či okná? 2 218
  7. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 1 696
  8. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice? 1 607
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu