Na cintoríne ležia vojaci takmer všetkých národností Rakúsko-Uhorska. FOTO SME - MICHAL PIŠKO |
mená.
Na cintoríne ležia vojaci takmer všetkých národností rakúsko-uhorskej monarchie, ktorí zomreli cez vojnu v trenčianskom lazarete. Na cintoríne je aj niekoľko masových hrobov a kostnica srbských vojakov.
Poslednú väčšiu úpravu vojenského cintorína podľa vojenského historika Štefana Androviča urobili koncom 20. rokov, keď juhoslovanská vláda v spolupráci s československým ministerstvom národnej obrany na cintoríne vybudovala aj kaplnku. Odvtedy cintorín viac-menej chátra.
Už tento týždeň by však trenčianski mestskí poslanci mali v rozpočte schváliť aj milión korún na prvú etapu rekonštrukcie cintorína. Úprava celého vojenského areálu podľa tlačového tajomníka Mestského úradu v Trenčíne Tibora Hlobeňa bude stáť asi šesť miliónov korún. V prvej etape rekonštrukcie by mali zbúrať obruby hrobových miest, osadiť pätky na náhrobné kamene, opraviť náhrobné tabule a urobiť aj prípravné terénne práce.
"Po odstránení obrubníkov počíta projekt so zatrávnením celej plochy, konkrétne hroby budú pripomínať len zrekonštruované náhrobné tabule. V ďalších rokoch budú práce pokračovať vybudovaním nových chodníkov, rekonštrukciou kostnice a ďalšími prácami," povedal.
Ako by mal vojenský cintorín vyzerať po rekonštrukcii, však zatiaľ presne určené nie je. Prebieha stavebné konanie, projektová dokumentácia je preto stále rozpracovaná. "Až po jej ukončení bude jasné, koľko hrobových miest sa podarí zachrániť," povedal Hlobeň. (mp)