Prvý pokus tohto druhu u nás robí v spolupráci so sociálnym úradom trnavská pobočka nadácie Úsmev ako dar. "Štát sa usiluje dávať čo najviac opustených detí do rodín, kde sa lepšie emocionálne rozvíjajú," povedala koordinátorka projektu Dana Pukancová.
Vhodných náhradných rodičov možno nájsť aj medzi nezamestnanými, sú to napríklad ženy učiteľky, ktoré majú profesionálne predpoklady na výchovu detí. "Pracovala som 13 rokov s postihnutými deťmi a v máji som prišla o prácu. S manželom máme dve veľké deti, no i tak sme pred rokom uvažovali o bábätku. Privítali sme možnosť starať sa o dieťa z detského domova, pomôžeme jemu a splníme si aj svoj sen," povedala Iveta Zvolenská z Trnavy.
Záujemcov oslovovali na sociálnom úrade letákmi. Úrad odporučil nadácii 36 evidovaných nezamestnaných, no do kurzu sa ich prihlásilo iba 12. "Do najužšieho výberu sa dostávajú ľudia, ktorí sa dlhšie zaoberajú myšlienkou vychovávať opustené dieťa. Chodíme na konzultácie do ich rodín, spoznávame rodinné prostredie a zisťujeme skutočný záujem," hovorí Pukancová.
Úspešní záujemcovia si vyberú dieťa z ústavu a budú sa oň starať ako jeho zamestnanci. "Deti budú v profesionálnych rodinách len dočasne, kým neprejdú do osvojenia alebo sa nevrátia k biologickým rodinám. Aj to však má svoj význam. Cez citový vzťah k matke sa naučia smiať, plakať, teda pracovať s emóciami. V ústave, kde sa strieda veľa vychovávateľov, majú deficit citových vzťahov," povedala Pukancová.
"Ak je rodina naozaj dobre preverená, takýto vzťah je pre deti prínosom," povedal psychológ z detského domova v Tajnej Miroslav Zbíhlej.
Nadácia na profesionálne rodiny robí aj celoslovenskú kampaň.
(bej)