Pohrozili, že vypnú vysielanie v pásme krátkych a stredných vĺn, na ktorých sa vysiela zahraničné vysielanie SRo aj Rádio Regina. Ekonomická riaditeľka a štatutárka SRo Hilda Gajdošová, ktorá rozhlas dočasne vedie, o tom tento týždeň informovala Rozhlasovú radu.
Radu informovala o iných veriteľoch, ktorí sa vyhrážajú súdnymi spormi. Rozhlas neplatí ani umeleckým fondom či ochranným zväzom, podľa Gajdošovej je možné, že nebude mať ani na platy.
Gajdošová navrhla a rada schválila návrh skončiť s vysielaním na krátkych vlnách, čo znamená koniec vysielania v slovenčine do zahraničia, ako aj koniec vysielania v španielčine o Slovensku.
Druhý štatutárny zástupca SRo, programový riaditeľ Vladimír Puchala, je proti návrhu. Vyhlásil, že z funkcie odíde, ak sa bude obmedzovať hlavná činnosť SRo. Myslí si, že dočasné vedenie by nemalo prijímať vážne rozhodnutia.
Predseda rady Michal Dzurjanin povedal, že " vedenie SRo môže krátke vlny vypnúť aj bez súhlasu rady". Postup vedenia považuje za logický, keďže na vysielanie nedostalo peniaze.
Gajdošová tvrdí, že rozhlas nemôže druhý rok platiť zahraničné vysielanie, lebo nejde o službu koncesionárom, ale o "štátnu reprezentáciu". Podľa právnikov rozhlasu musí za vysielanie zaplatiť štát, nespresnili však koľko. Rozhlas dáva na túto službu 55 miliónov ročne.
Ministerstvo kultúry sa vyjadrilo, že hrozbu rozhlas účelovo vytiahol vo chvíli, keď rada nevie splniť svoju základnú povinnosť - zvoliť mu nového riaditeľa.
Minister František Tóth tvrdí, že ešte stále o veci rokujú s ministerstvom financií, žiada však koncepciu fungovania rozhlasu od nového vedenia.
Hovorca ministerstva financií Peter Papanek povedal, že primárne by mal financovanie rozhlasu riešiť rezort kultúry.
Rozpočet rozhlasu na rok 2006 rada nedostala, lebo podľa vedenia rozhlasu nie sú zaručené príjmy. Za prvé dva mesiace rozhlas ráta so stratou najmenej 30 miliónov korún. Strata SRo za rok 2005 môže do konca roka dosiahnuť až 300 miliónov. (zu)