Joe Thornton. FOTO - SITA
Iba jedenásť dní v drese žralokov zo San Jose stačilo útočníkovi Joeovi Thorntonovi na zisk prestížneho titulu Hráč týždňa NHL. Ocenenie dostal za úctyhodných osem bodov v troch stretnutiach (2+6).
O'Connellov pud sebazáchovy
Výmena Thorntona za trojicu Stuart, Sturm, W. Primeau spočiatku spôsobila v zámorí šok. Bývalého kapitána Bostonu považovali mnohí odborníci za nedotknuteľného. Komentátori hlavných periodík sa pýtali, či generálny manažér Bruins Mike O'Connell zvolil najvhodnejšie riešenie neutešenej situácie Bruins a či dostatočne preskúmal trh. Zdalo sa totiž, že rozhodnutie o výmene padlo z večera do rána.
"Som v pozícii, keď musím prijímať ťažké rozhodnutia. Keby som ich nerobil, zanedbával by som svoju prácu," bráni sa O'Connell. Boston je vo veľkých problémoch. S 26 bodmi bol na chvoste Severovýchodnej divízie (stav k 15. decembru). Trejd Thorntona bol zrejme posledným zúfalým pokusom generálneho manažéra Bruins o výsledkový obrat, ale aj o vlastné udržanie sa v kresle. Ani po výmene sa však veľa nezmenilo. Bruins majú odvtedy bilanciu dve víťazstvá a tri prehry, pričom na predposledný tím Severovýchodnej konferencie (Toronto) strácali už 9 bodov. Na porovnanie, San Jose s Thorntonom v zostave vyhralo všetkých päť stretnutí.
Tímová ikona
Joe Thornton bol typickým príkladom hokejistu pevne zviazaného s klubom, ktorý do neho od začiatku vkladal maximálne nádeje. Draftovú jednotku z roku 1997 vrhli do veľkej ligy ako 18-ročného tínedžera. Trvalo tri sezóny, kým začal Boston zbierať prvé ovocie v podobe vysokej Thorntonovej produktivity. Vedenie Bruins i fanúšikovia v ňom videli spasiteľa, ktorý po 33-ročnom pôste privedie tento tradičný klub k Stanley Cupu. Thornton bodoval ako na bežiacom páse. V sezóne 2002/03 dokonca prekonal bájnu 100-bodovú hranicu.
Miznúci Thornton
Ako 23-ročný sa stal kapitánom Bruins, no vtedy nastal problém. "Bola chyba urobiť z neho kapitána," priznal pre bostonské rádio iba dvanásť hodín po výmene prezident medveďov Harry Sinden. Dôvodov je niekoľko. Zrejme najväčším je nedostatok líderských schopností. "Nikdy nebol hovorcom tímu pred novinármi, nikdy ho nebolo počuť v kabíne. Jednoducho nedokázal niesť osud Bruins na svojich pleciach," vidí negatíva Stephen Cannella zo Sports Illustrated. Čo však bolo najhoršie, s príchodom play off sa Thornton akoby vytrácal z ľadu. Šesť gólov v 35 stretnutiach vyraďovacích bojov spolu s desiatimi mínusovými bodmi boli priam katastrofou. Nečudo, že Boston s Thorntonom postúpil cez prvé kolo play off iba raz (1999).
Stretnutie s draftovým princom
V San Jose sa Thornton stretol s draftovou dvojkou z roku 1997 Patrickom Marleauom. Ich hokejové osudy sa podobajú ako vajce vajcu. Vybraní v rovnakom roku, obaja začínali v NHL zrejme priskoro, obom trvalo niekoľko sezón, kým začali napĺňať očakávania chlebodarcov. Potvrdí "draftová úderka" z roku 1997, že má na viac, ako byť len gólostrojom v základnej časti?
Autor: Filip Švaňa