Od januára sa v daňovom a odvodovom systéme zmenia niektoré veci, ktoré sa dotknú tak zamestnancov, ako aj živnostníkov, umelcov, drobných poľnohospodárov a iných podnikateľov. Zďaleka však už nepôjde o takú revolúciu, akú priniesol rok 2004, keď sa naštartoval nový daňový systém s rovnou 19-percentnou daňou.
Každoročne sa opakujúcou úpravou v daniach býva zvýšenie nezdaniteľnej časti príjmu. Táto položka totiž nadväzuje na výšku životného minima, a tak už o nej nerozhodujú politici podľa toho, ako sa im to hodí vzhľadom na štátny rozpočet. V budúcom roku sa úpravou odpočítateľnej položky automaticky zvýši čistá mzda o 46 korún mesačne.
Významnejšiu zmenu pocítia rodičia, ktorí si uplatňujú daňové bonusy na deti. Výška tejto daňovej zľavy totiž stúpne o 90 korún na každé dieťa. Nie všetci však pocítia zvýšenie príjmu. Spolu s vyšším daňovým bonusom sa totiž ruší odvodová úľava na deti, ktorá bola najvýhodnejšia pre najvyššie príjmové skupiny. Najbohatší tak môžu v porovnaní s dneškom ísť s čistou mzdou po 1. januári do mierneho mínusu.
Pre živnostníkov a ostatné samostatne zárobkovo činné osoby bude najväčšou zmenou zvýšenie tzv. paušálnych výdavkov, ktoré môžu využívať, ak nechcú viesť účtovníctvo. V tomto roku si môžu na stranu výdavkov zapísať štvrtinu celkových príjmov. Na budúci rok sa tento pomer zvyšuje na 40 percent. Výnimkou sú remeselníci, ktorým zostanú výhodnejšie 60-percentné paušálne výdavky.
Drobní podnikatelia sa však na zníženie odvodového zaťaženia tešili zbytočne. Avizované zníženie odvodov na nemocenské poistenie stopla ministerka sociálnych vecí Iveta Radičová, ktorá príslušnú novelu stiahla z parlamentu.
V oblasti odvodov tak okrem zrušenia úľavy na deti zostane jedinou zmenou pravidelné zvyšovanie vymeriavacích základov na odvody do zdravotnej poisťovne.