Macedónsky premiér Vlado Buckovsli (vpravo) nedávno v Skopje komisárovi pre rozšírenie Ollimu Rehnovi povedal: Sme pripravení. FOTO -REUTERS |
Zložitá cesta k dohode o rozpočte totiž odzrkadľuje náladu najmä v západnej Európe, ktorá je čím ďalej viac naladená proti ďalšiemu nákladnému rozširovaniu. A Macedónsko sa teraz môže stať prvou obeťou únavy z rozširovania.
Francúzsko v pondelok zablokovalo Macedónsku priznanie štatútu kandidáta na členstvo, ktoré sa považuje za ďalší významný krok pre konečný vstup do únie. Tým sa macedónska téma dostala aj na program summitu a podľa diplomatov bude pre Francúzsko istou zbraňou pri vyjednávaniach tak o rozpočte, ako aj o ďalšej odloženej téme a tou sú výnimky pre daň z pridanej hodnoty.
Britský minister zahraničných vecí Jack Straw v pondelok v Bruseli poznamenal, že "niektoré krajiny túto otázku zjavne spájajú s patovou situáciou okolo budúceho európskeho rozpočtu".
Európska komisia už štatút kandidáta Macedónsku priznala v novembri. Podľa francúzskeho ministra zahraničných vecí Phillipa Douste-Blazyho je však predčasné dávať kandidátsky štatút tejto balkánskej krajine, pretože by sa tým vyslal "politický signál" verejnosti v Európe, že sa blíži "nová vlna rozširovania". Douste-Blazy volal po širokej diskusii o finančnej a inštitucionálnej pripravenosti Európskej únie na ďalšie rozšírenie.
Práve vo Francúzsku prepadla v referende nová európska ústava, ktorá mala technicky umožniť prijímať ďalších členov po vstupe Bulharska a Rumunska. Podobne skeptickí sú aj Holanďania. ktorí ústave dali druhú smrteľnú ranu. Holandský šéf diplomacie Bernard Bot povedal, že si nie je istý, či sa európski lídri o štatúte Macedónska dohodnú.
Podľa diplomatických zdrojov sa teraz hľadá formulácia, z ktorej by jasne vyplývalo, že taký krok neznamená automaticky následné začatie vstupných rozhovorov. "Aby to nebolo považované za jasný lístok do únie, ale len ocenenie doterajšieho pokroku," povedal český diplomatický zdroj.
(gro)