V Bruseli pred rokovaním európskych lídrov o európskom rozpočte ešte poriadne poupratovali. FOTO - REUTERS |
BRUSEL - Veľká Británia včera predstavila nový návrh rozpočtu Európskej únie na roky 2007 až 2013. Prejavili sa v ňom výhrady nových členských krajín. Aj Slovensko by podľa tohto návrhu dostalo z Bruselu viac ako pôvodne Briti ponúkali.
Napriek tomu ide len o kozmetickú zmenu pôvodného návrhu, za ktorý si Briti vyslúžili ostrú kritiku. "Sme presvedčení, že je to dobrý návrh pre Britániu, pre Európu a ponúka dobrý základ pre dohodu," povedal včera v Londýne britský minister zahraničných vecí Jack Straw. Podľa vyhlásenia hovorcu britskej vlády neexistuje lepšie riešenie "teraz alebo v budúcom polroku".
Celkovo by podľa tejto verzie rozpočtu mala Európska únia v budúcich siedmich rokoch hospodáriť s 849,3 miliardy eur. To je o 2,6 miliardy eur viac, než bolo v prvom návrhu.
Briti sa zjavne snažili upokojiť búrku nevôle hlavne medzi novými členskými krajinami, ktoré tratili najviac. Väčšina nových peňazí, viac než miliarda eur pôjde do Poľska, ktoré pôvodné škrty boleli najviac a spolu s Francúzskom je považované za najobávanejší zádrh na ceste ku kompromisu.
Poľsko však ďalej hovorí, že s rozpočtom nesúhlasí. "Tony, radím a prosím, prosím a radím - nepredstieraj kroky, urob ich," vyzval britského premiéra Tonyho Blaira poľský premiér Kazimierz Marcinkiewicz.
Londýn zároveň odmietol akokoľvek ďalej krátiť svoj rabat, hoci po tom všetci ostatní volajú. Briti ako jediná členská krajina dostanú každoročne určitú sumu (teraz 4,6 miliardy eur) z rozpočtu späť. Zariadila to ešte premiérka Margaret Thatcherová za to, že Londýn získava málo poľnohospodárskych dotácií.
Z nových krajín predovšetkým Česko a Slovensko dávali najavo ochotu sa dohodnúť aj za cenu zoškrtaných fondov určených na rozvoj menej vyvinutých oblastí. Obe krajiny však požiadali ešte o výraznejšie zjednodušenie podmienok na získavanie týchto peňazí. Briti preto navrhujú, aby si napríklad aj obce a mestá mohli z európskych peňazí uhradiť daň z pridanej hodnoty.
Nový návrh vychádza v ústrety viacerým krajinám strednej Európy, ale aj pobaltským štátom a je o niečo zhovievavejší aj k najväčším prispievateľom, teda Holandsku a Švédsku. Zároveň zvyšuje peniaze na výskum a vývoj.
Predseda Európskej komisie José Barroso tentoraz neoznačil návrh za celkom neprijateľný. Podľa neho je však stále nedostatočný. "Toto jednoducho nestačí a treba prejsť ešte dlhú cestu." Odmietavé hlasy zazneli aj z Európskeho parlamentu, ktorého súhlas je pre rozpočet nevyhnutný. "Ide o číru provokáciu," povedal spravodajca pre rozpočet Reimer Büge na adresu britského návrhu.
Autor: JOHANNA GROHOVÁ, Brusel