Peniaze vložené v banke sú chránené Fondom ochrany vkladov. Ak banka skrachuje, fond vyplatí ľuďom ich peniaze. Pri podielových fondoch nič také neexistuje. Riziko, že ľudia prídu o všetky svoje peniaze, je však takmer nulové.
Každý podielový fond totiž investuje peniaze do niekoľkých desiatok cenných papierov. Ak hodnota týchto cenných papierov rastie, rastie aj hodnota peňazí ľudí, ktorí do daného fondu vložili svoje peniaze. Ak napríklad správcovská spoločnosť nakúpi cenné papiere za 10 miliónov korún a ich hodnota sa zvýši o jeden milión, znamená to, že ľudia zhodnotili svoje vložené peniaze o 10 percent. Ku každej korune tak zarobili desať halierov.
Hodnota cenných papierov však môže aj klesnúť. Toto riziko je predovšetkým pri akciách.
Takmer všetky podielové fondy sú však v pluse. Je to zapríčinené tým, že správcovské spoločnosti rozkladajú riziko tým, že investujú do viacerých cenných papierov. Ak napríklad hodnota niektorých akcií poklesne, ostatné akcie môžu vzrásť, a tak vykompenzujú stratu. Aby investori prišli o časť svojich peňazí, musela by so stratou skončiť väčšina cenných papierov, ktoré fond vlastní alebo aspoň niektoré by museli dosiahnuť takú vysokú stratu, že ostatné cenné papiere by to už nedokázali vykompenzovať. Aby investori prišli o všetky svoje peniaze, musela by hodnota všetkých cenných papierov vo fonde klesnúť na nulu.
Najväčšie riziko nesú investori pri akciových fondoch, ktoré sa zameriavajú na určité priemyselné odvetvie. Ak sa toto odvetvie dostane do krízy, zvyčajne klesá hodnota akcií všetkých takýchto spoločností. Investori potom zákonite strácajú.
Investori môžu prísť o časť svojich peňazí, aj keď investujú do fondov v cudzej mene. Ak potom koruna voči tejto mene zosilnie, prichádzajú o časť svojich ziskov. Ak zosilnie o väčšie percento, ako boli výnosy fondu, tak sa investorom ich majetok dokonca zmenší. (pcs)