Od roku 2002 platia zákony o ochrane a rozvoji území Banskej Štiavnice a Bardejova, o osem rokov skôr začal platiť zákon o Martine ako centre národnej kultúry Slovákov. Martin sa ho snaží už niekoľko rokov zmeniť. Člen rady národnej kultúry, ktorá radí mestskému zastupiteľstvu, Igor Thurzo hovorí, že vedeniu mesta ide najmä o to, aby zákon hovoril o pravidelnom prísune peňazí zo štátneho rozpočtu.
Kým nebude zo zákona vyplývať aj štátna podpora, bude podľa neho iba formálny. "Keď vošiel zákon do platnosti, čakalo sa od neho veľa. Po víťaznom februári v roku 1948 sa Martin začal považovať za hniezdo buržoázneho nacionalizmu a komunisti ho chceli nahradiť priemyselným centrom. Veľká časť inteligencie v tých rokoch z Martina nútene poodchádzala," hovorí Thurzo. Nový zákon mal oživiť množstvo martinských kultúrnych inštitúcií.
Podstatne viac priniesol zákon o ochrane a rozvoji územia mesta Štiavničanom. Prednostka Mestského úradu v Banskej Štiavnici Nadežda Babjaková ho oceňuje. "Zákony mali v prípade Štiavnice či Bardejova zohľadniť predovšetkým mimoriadne postavenie miest, zapísaných na zozname svetového kultúrneho dedičstva UNESCO a to sa zatiaľ darí," povedala. Zo štátneho rozpočtu dostávajú Štiavničania každoročne príspevok na úpravu verejných priestranstiev v mestskej pamiatkovej rezervácii. (eta)