Do monitorovania eurofondov sa zapoja opäť až potom, ako ministri predložia nový plán čerpania peňazí a aktivisti uvidia, ako sú v ňom zohľadnené ich pripomienky, povedala Barbora Černušáková zo združenia Priatelia Zeme. V piatok z výborov odišli, lebo ministri nezohľadnili ani jednu ich pripomienku.
Mimovládky sa tento týždeň stretli na ministerstve výstavby, aby o pripomienkach rokovali so zástupcami ministerstiev. Černušáková hovorí, že niektoré sú ochotné pripomienky prijať a vytvoriť aj dvojstranné pracovné skupiny.
"Ministerstvá ponúkli mimovládnym organizáciám priestor na obnovu dialógu," potvrdil Ján Pálffy, hovorca ministerstva výstavby. Protest označil za "prekvapujúci a neštandardný", pretože dialóg medzi ministerstvami a mimovládkami prebiehal, a "od marca do decembra sa uskutočnilo sedem stretnutí".
Mimovládne združenia žiadajú, aby štát neprihliadal len na ekonomické záujmy, ale podporoval aj trvalo udržateľný rozvoj.
Jedna časť eurofondov podporuje rozvoj dopravnej infraštruktúry, najmä budovanie diaľnic a ciest, a mimovládky chcú, aby podporovala aj verejnú dopravu. Kritizujú, že jeden z programov má podporovať len modernizáciu železníc, takže už teraz je jasné, že úspešným žiadateľom budú Železnice SR.
Chcú aj špeciálny program na podporu obcí, najmä pamiatok v nich.
(haj)