Komunálny odpad z Nemecka pirátsky priviezli aj do českej obce Ramš. FOTO - ČTK |
BRATISLAVA - Na nelegálnu skládku v Partizánskom doviezla firma Termo-REC 300 ton komunálneho odpadu z Rakúska alebo Nemecka. Inšpektori životného prostredia spolu s políciou skládku uzavreli. Firme hrozí pokuta až päť miliónov korún a odpad bude musieť vrátiť späť.
"Dovoz akéhokoľvek odpadu zo zahraničia na účely zneškodnenia je zakázaný," povedal hovorca inšpekcie životného prostredia Michal Štefánek.
Podľa neho sa na naše územie môže legálne dovážať odpad využívaný ako druhotné suroviny pri výrobe papiera, železa, skla a náhrada paliva v cementárenských peciach.
V cementárňach sa pália odpadové pneumatiky a plasty. Ako alternatívne palivo pre cementárne, tepelné elektrárne a železiarne bol však označený aj netriedený komunálny odpad zo skládky v Partizánskom.
"Našli sme tam rôzne obalové materiály, textil, ale aj jednorazové plienky a zvyšky kobercov," hovorí Štefánek.
Policajný špecialista na environmentálnu kriminalistiku Mário Kern povedal, že "ak sú ku kontajnerom všetky doklady v poriadku, colník nemá prečo kontrolovať kamión".
Vstupom do Európskej únie podľa neho padli možnosti kontrolovať dovážaný odpad. "Sú dôvodné podozrenia, že končí v spaľovniach. Dovoz odpadu legálnym spôsobom neprináša taký zisk," hovorí.
"Policajti z Talianska nás upozorňovali na prípady, keď sa nebezpečný odpad pridával do komunálneho. U nás je to len otázka času," myslí si.
Ladislav Hegyi zo spoločnosti Priatelia Zeme sa domnieva, že napríklad Rakúšania k nám môžu voziť netriedený odpad druhej kategórie, ktorý sa nedá energeticky využiť, a kvalitné plasty si zužitkujú doma.
"Majú papier, že sa to vyviezlo na účely zhodnotenia, a potom ohurujú na seminároch o odpadoch, že zhodnocujú 70 percent PET fliaš. Nepovedia, že 30 percent recyklujú a ostatok pália aj na Slovensku," dodal Hegyi.
"Fakt je, že likvidácia tony takéhoto odpadu v Rakúsku stojí okolo päťtisíc a u nás päťsto korún," hovorí Juraj Rizman z Greenpeace.
Vývozcovia odpadu na skládku v Partizánskom tak ušetrili okolo šesť miliónov korún. (mip)