Odborníci z Medzinárodného strediska pre spoluprácu v oblasti výskumu v agronómii a pre rozvoj (CIRAD) prijali výzvu, aby pomohli krajinám produkujúcim ryžu. Cieľom je zabezpečiť ich potravinovú bezpečnosť a umožniť im zvýšiť obchodnú činnosť.
Ryža, na rozdiel od kukurice a jačmeňa, je obilninou chudoby, konštatoval generálny riaditeľ CIRAD Bernard Bachelier. Výnosy ryže najmä v Ázii, kde sa táto plodina pestuje v zaplavených poliach, už dosahujú najvyššie ukazovatele. Pri produkcii ryže týmto spôsobom sa presiahli hranice silnej intenzifikácie a ďalej sa už touto cestou nedá uberať, lebo zdroje vody sa vyčerpávajú, dodal Bachelier.
Ázia zabezpečuje 90 percent svetovej produkcie ryže a zároveň sa tomuto kontinentu darí nanajvýš pokryť vlastné potreby - to znamená poskytnúť výživu 60 percent svetovej populácie. Súčasne pritom treba povedať, že voľných polí na pestovanie ryže je na ázijskom kontinente čoraz menej pre zvýšenú urbanizáciu.
Poľnohospodársky výskum stojí pred ďalšou úlohou - nájsť nové formy poľnohospodárstva, ktoré by neboli také náročné na vodu a chemické látky a pritom by bolo možné zvýšiť produkciu. (tasr)