a. Na analýzy ministerstvo vyčlenilo 10 miliónov korún, ktoré by mali pochádzať z privatizácie.
Od roku 1993, keď akciu gestorovalo ministerstvo obrany, už slovenská vláda investovala do likvidácie znečistenia vyše miliardy korún. Pravdepodobne nízka efektívnosť využitia prostriedkov však od januára tohto roku viedla k presunu kompetencií na ministerstvo životného prostredia.
Z osemnástich kontaminovaných miest sa zatiaľ podarilo sedem vyčistiť alebo zakonzervovať. Na zvyšných jedenásť bude podľa pôvodných odhadov ministerstva obrany treba ešte okolo 600 miliónov korún.
Generálny riaditeľ agentúry Miroslav Tončík pripustil, že sa na sanácii znečistených oblastí bude podieľať aj ruská strana. Rokovania sú už rozbehnuté.
Podľa námestníka agentúry Jozefa Dupeja sa sústredia na šesť najakútnejších lokalít - Lešť, Sliač-Vlkanovú, Komárno, Rimavskú Sobotu, Rožňavu a Nemšovú. Aj napriek zložitej situácii ani jedno z vymenovaných miest údajne nemôže spôsobiť bezprostredné ohrozenie občanov.
Agentúra životného prostredia po získaní celej dokumentácie na analýzu použije dánsku metodiku krízových analýz, pretože slovenská síce existuje, ale nie je zatiaľ oficiálne schválená.
Agentúra bola prvá na Slovensku, čo vypracovala rizikovú analýzu v spolupráci s Američanmi. Dánska sa podľa vedenia agentúry presadila vďaka lepšiemu lobingu.
DANIEL VRAŽDA