Good bye, „Jú-es-ej“

Na olympijských športoviskách v Salt Lake mali americké vlajky drvivú prevahu. Aj skandované povzbudzovanie „Jú-es-ej“ zväčša prehlušilo ostatné. Američania pištia šťastím, keď sa ich miláčikom darí, jačia, keď sú vzrušení, bučia, keď sú nespokojní. ...


Americký útočník Bill Guerin oslavuje prvý gól v sieti Ruska. Američania zdolali v semifinále hokejového turnaja Rusov po veľkej dráme 3:2 a postúpili do veľkého finále, v ktorom si zmerali sily s Kanadou.



FOTO - ČTK/AP

Na olympijských športoviskách v Salt Lake mali americké vlajky drvivú prevahu. Aj skandované povzbudzovanie „Jú-es-ej“ zväčša prehlušilo ostatné. Američania pištia šťastím, keď sa ich miláčikom darí, jačia, keď sú vzrušení, bučia, keď sú nespokojní. Do toho trúsia okolo seba popcorn a chlípu slamkami kokakolu. Americké vlajky na nohaviciach, klobúkoch, autobusoch, v rukách dvojročných detí. Nad touto americkou „nekultúrou“ a zaslepeným nacionalizmom sa pohoršujú predovšetkým mnohí Európania. Keď skúšajú rozvíjať svoje argumenty, často sa ocitnú v prepadlisku vlastných komplexov.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

S rastúcim počtom úspechov amerických športovcov sa množia špekulácie, že inak to byť nemôže, lebo kolosálnu americkú propagandu manipulujú mocní funkcionári zo zákulisia a verejnú mienku masíruje tlač, ktorá velebí len hrdinov „Made in USA.“

V Európe je to iné?

Videl i počul som pomaľovaných Švédov s vikingskými rohami nielen v Štokholme, Fínov nielen v Helsinkách. V hale Globen či v Turku nebolo menej fínskych a švédskych zástav ako na olympiáde v Salt Lake. Podobne freneticky jasali Nóri v Lillehammeri pri ich srdcovom lyžovaní, neporaziteľné Deutschland na futbale v Mníchove, talianski tifosi v Miláne, hrmeli chorály Angličanov v Sheffielde, Španielov v Barcelone, brazílska samba v Marseille, bolelščikov v Moskve s neodmysliteľnou pollitrovkou vodky v kožuchu. Aj Francúzsko s vycibrenou tradičnou i avantgardnou kultúrnou noblesou bolo hotové, keď ich trikolóra kikiríkala pri víťaznom ťažení na posledných MS vo futbale.

SkryťVypnúť reklamu

Popcorn a klobása

Popcorny v Amerike ma ohrozovali menej, ako striekajúca masť a horčica z klobásy alebo pivový pozdrav z tretieho radu na bratislavskom zimáku. Keď boli v roku 1995 v Bratislave hokejové MS B-kategórie, v kritických momentoch v zápase s Lotyšskom prebrala vtedy hrajúceho Petra a Šťastného a spol. pochodujúca ľudová muzika v krojoch nad striedačkou súpera. Bolo by na olympiáde v Tatrách menej vlajok, slabšie Slovensko do toho, nebol by v hľadisku náš národný folklór, menej fotiek v triumfálnych pózach, keby sa naši hokejisti dostali do finále?

Pred necelými dvoma rokmi sme v SME vydali absolútne ojedinelú nedeľnú prílohu, ktorá vítala slovenských hokejistov po ich návrate z petrohradského finále. Slovenské vlajky a šťastím vyplakané tváre s namaľovanými slovenskými vlajočkami na lícach čakali zverencov trénera Filca do tretej ráno. Ohňostroj, hymna pätnásťtisícového davu na Námestí SNP, tým všetkým sme sa hrdili ako zdravým vlastenectvom. Aj v našich novinách dostali najväčší priestor hrdinovia okolo Šatana, víťazstvo Čechov sa vo všeobecnosti oslavovalo ako výsledok ich taktiky kaziť náš pekný hokej.

SkryťVypnúť reklamu

Chabibulin „zradil“ rodákov

Po veľkej semifinálovej bitke USA - Rusko (3:2) ruskí novinári bombardovali trénera Fetisova na tému škandalóznej diskriminácie ich športovcov. Fetisov pripustil, že má priateľský vzťah s prezidentom Putinom, ale zatiaľ mu netelefonoval, či majú ísť domov, alebo zostať. Fetisov nevedel nič o „stopercentne“ pripravených pozitívnych dopingových nálezoch ich hokejistov načasovaných hodinu pred zápasom, ktoré naňho vykrikovali novinári z pléna, až ho obviňovali z nevedomosti.

Na tému ďalšieho katastrofálneho „sudejstva“ Fetisov reagoval. „Neovplyvnilo výsledok. I keď v dvoch momentoch mohol vylúčiť hráča súpera pri našom záverečnom tlaku. Možno kanadský rozhodca konal inštinktívne podľa toho, v ktorej krajine žije a kde dostáva peniaze. Je to však profík z NHL a my sme predsa so zmluvou medzi NHL a IIHF súhlasili. O postupe Američanov rozhodlo, že boli dve tretiny hokeja lepší.“

SkryťVypnúť reklamu

Ruský brankár Andrej Chabibulin: „Odmietam akékoľvek špekulácie o zaujatom rozhodcovi. Pískal absolútne korektne.“ Mimochodom, Američanom neprekážalo, že ich finále s Kanadou pískal kanadský rozhodca McCreary. Rešpektovali jeho profesionálnu licenciu.

Po nose od maminy

Môjmu vkusu viac imponovala útulnejšia olympiáda v Lillehammeri. V Salt Lake bolo všetko väčšie, americkejšie. Tak ako je Amerika väčšia ako Nórsko a má svoj vkus, na ktorý má právo, ako každá iná krajina. Američania so svojimi vlajočkami a „Jú-es-ej“ sa celkom prirodzene tešia z úspechov svojich športovcov, sú zväčša pozitívne naladení, čo očividne odráža ich životnú úroveň. V lyžiarskom areáli Soldier Hollow ma rezolútne zastavila mamina v rokoch v dobrovoľníckej uniforme. Nepustí ma ďalej, kým mi nenakrémuje nos, lebo slnko v pohorí Wasatch je vraj zradné.

SkryťVypnúť reklamu

Sorry za Busha

Už dosť dlho sa motám medzi nimi, ale nik - ani tá väčšina, čo nad jej všeobecnou vzdelanostnou úrovňou zvykneme na starom kontinente ohŕňať nos - ma neurazil, nestrčil, neskúšal ponížiť, že som z trpasličej krajiny a on z tej najväčšej. Keď novinársky koridor na pár minút pred slávnostným otvorením hier obmedzila kolóna prezidenta Busha, členovia jeho ochranky sa slušne ospravedlnili za párminútové zdržanie so žiadosťou o pochopenie mimoriadnych bezpečnostných opatrení. Vodiči hlavy štátu USA nikoho neohrozili agresívnou jazdou, ani v nočných hodinách nemá v uliciach Salt Lake nik strach z opitého policajného auta.

Antonio zachránil „peredaču“

Len v tejto chvíli ma trochu zmrazil opovržlivý pohľad kolegu na plechovku kokakoly pri mojom notebooku. Vyzbrojený vodkovým oparom si prehrával pripravovanú svoju rozhlasovú „peredaču“. V dramatickej kadencii slov sa najčastejšie opakovali slová „ďalší katastrofálny škandál, rozhodcovská mafia a americké doláre, smrť ideálov olympizmu“.

SkryťVypnúť reklamu

Spása prichádza v postavičke obetavého technika Antonia, ktorý máva v tlačovom stredisku nočné služby a dávno má v malíčku anatómiu nášho redakčného notebooku. „Tak čo, definitívne bez medaily. Ale ten Bejkajkeijk išiel päťdesiatku slušne, čo.“ Súcitne chlácholí rodák z Mexika, ktorému ostane na pamiatku z olympiády len dobrovoľnícke oblečenie a zopár povymieňaných odznakov. Nevidel ani jeden športový súboj, nezarobil ani dolár. Vybral si len dovolenku v zamestnaní. Tiež je rád, keď sa darí hokejistom „Jú-es-ej“, ale keď naňho nevrlo zhúkne ruský rozhlasák, že má v telefóne „čuť-čuť chujovoe“ spojenie, za minútu má na stole nový aparát.

VOJTECH JURKOVIČ,

Salt Lake City

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME

Komerčné články

  1. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  2. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  3. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  4. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  5. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave!
  6. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  7. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  8. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  1. Slovensko oslávi víťazstvo nad fašizmom na letisku v Piešťanoch
  2. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  3. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  4. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max
  5. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  6. Ako ročné obdobia menia pachy domácich miláčikov?
  7. Probiotiká nie sú len na trávenie
  8. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  1. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor 6 421
  2. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre 6 046
  3. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL 4 695
  4. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max 3 500
  5. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 3 065
  6. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice? 1 693
  7. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy 1 681
  8. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 1 601
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu