Aj pri svojom treťom štarte na zimnej olympiáde v Salt Lake City kraľoval v bielej stope Nemec so španielskym pasom Johann Mühlegg, v sobotu vyhral beh na 50 km. Večer na Medals Plaza prevzal 31-ročný „Juanito“ z rúk bývalého predsedu Medzinárodného olympijského výboru Juana Antonia Samarancha zlatú medailu, v Španielsku ho oslavovali ako hrdinu, ale v dejisku ZOH sa nad ním začali sťahovať dopingové mraky.
Až po pretekoch vyšli najavo detaily, že pri krvnom teste pred štartom namerali Mühleggovi nepovolenú hladinu hemoglobínu (limit je 17,5), ale pri opakovanej kontrole bol už pod touto hranicou. Najdlhšiu bežeckú trať na lyžiach vyhral po výraznom zrýchlení v posledných desiatich kilometroch. Člen lekárskej komisie MOV Jordi Segura zo Španielska následne oznámil, že po štvrtkových dopingových testoch pri tréningu objavili v Mühleggovom tele substanciu darbepoetín podobnú krvnému dopingu erytropoetínu (EPO). Výskumníci z Austrálskej protidrogovej agentúry zistili, že nová látka je desaťkrát účinnejšia ako EPO. Problém je v tom, že darbepoetín zatiaľ nefiguruje na listine zakázaných látok Medzinárodného olympijského výboru.
J. Segura: „Darbepoetín vyvinuli len nedávno. V tele vydrží oveľa dlhšie ako erytropoetín, má oneskorené efekty. Veľa športovcov si myslí, že sa na to v laboratóriách nedá prísť, ale to sa mýlia.“
Mühlegg sa obhajoval, že zvýšenú hladinu hemoglobínu v krvi pri prvej predštartovej kontrole mohla spôsobiť diéta. Nasadil ju vraj v posledných piatich dňoch, navyše pred pretekmi mal hnačku. Šéf lekárskej komisie MOV Patrick Schamasch sa tomu len zasmial: „Diéta alebo hnačka neovplyvnia hodnotu hemoglobínu.“
Nejasnosti sú aj okolo vykonania testu pred sobotňajšími pretekmi. Podľa pravidiel Medzinárodnej lyžiarskej federácie má byť medzi dvoma odbermi len päťminútová prestávka, ale podľa nemeckej agentúry SID tam strávil Mühlegg vyše hodiny. „Na kontrole bol aj jeden z mojich kolegov a povedal, že neskorší víťaz vypil medzi testmi veľa vody,“ prezradil ruský reprezentant Michail Ivanov, ktorý dobehol za Mühleggom na 2. mieste. Pritom dopĺňať tekutiny počas odberu je zakázané, keďže pomáhajú znižovať hladinu hemoglobínu.
Nepovolená hladina hemoglobínu bola príčinou, že vo štvrtok nemohli nastúpiť na preteky 4 x 5 km Rusky Larisa Lazutinová, Oľga Danilovová aj Ukrajinka Irina Tereľová a ich štafety nakoniec neštartovali. Všetky tieto lyžiarky museli potom absolvovať dopingovú kontrolu. Zvýšená hladina hemoglobínu sa nepovažuje za doping, býva však jeho sprievodným javom. Pretekárom sa nepovoľuje štart zo zdravotných dôvodov.
Mühlegg predtým vyhral v Soldier Hollow s veľkým náskokom beh na 30 km voľne i kombináciu 10 km klasicky + 10 km voľne, na kontrolách po pretekoch mu nič nezistili. Lekárska komisia MOV čakala včera na výsledky Mühleggovej vzorky B, potom malo padnúť rozhodnutie o jeho osude v sobotňajšom behu. (on)